u Splitu najskuplje

ČISTAČICE POČELE DEBELO DA NAPLAĆUJU SVOJ RAD! Više nije tarifa po satu, našle novi način da zarade više

Shutterstock Čistačica

U vremenu rastućih troškova života, mnogi građani pažljivo razmatraju na šta će potrošiti svoj novac.

Cene osnovnih usluga, od frizerskih usluga do popravki u kući, značajno su porasle u poslednje dve godine, uključujući i profesionalno čišćenje stambenih objekata.

Nekada rezervisane za bogatije klase, usluge čišćenja danas su postale uobičajena potreba za mnoge zaposlene pojedince i porodice. Ali, koliko zapravo košta angažovanje čistačice u Hrvatskoj 2025. godine? Odgovor dolazi iz studije koju je sprovela domaća platforma Siterice.hr, na osnovu čak 980 korisničkih profila širom zemlje.

Najviše prosečne satnice zabeležene su u Šibensko-kninskoj županiji (13,10 evra), Splitsko-dalmatinskoj županiji (12,20 evra) i Istarskoj županiji (11,60 evra). U ovim regionima cene su znatno više od nacionalnog proseka, što se pripisuje većoj potražnji, sezonskim potrebama i višim troškovima života.

S druge strane, najniže cene zabeležene su u istočnim i severnim delovima zemlje, na primer u Osiječko-baranjskoj županiji (7,20 evra), Vukovarsko-sremskoj županiji (7,30 evra) i Međimurskoj županiji (7,40 evra).

Najskuplje čišćenje u Splitu

Kada je reč o gradovima, najskuplje je u Splitu (11,50 evra po satu), dok Zagreb beleži nešto nižu prosečnu cenu od 10,70 evra. Zanimljivo je istaći da postoje značajne razlike čak i unutar Zagreba. Prema podacima sa platforme, 20% najpristupačnijih sobarica u glavnom gradu nudi usluge po ceni od 7,40 evra po satu. Slična je situacija i u Splitu, gde najpovoljniji oglasi nude satnice od 7,30 evra.

Najpristupačniji grad u studiji je Osijek, gde je prosečna cena čišćenja oko 6,80 evra po satu, a slede Slavonski Brod (7,80 evra) i Varaždin (8,10 evra). U gradovima poput Rijeke, Pule i Zadra, cene se najčešće drže između 10 i 11,50 evra, dok u manjim mestima postoje povoljnije ponude.

Foto: Shutterstock

Hrvatski portal takođe napominje da satnica nije strogo fiksna i zavisi od brojnih faktora, kao što su veličina objekta, dužina angažovanja, dodatne usluge (npr. pranje prozora ili peglanje), kao i dogovor o tome ko obezbeđuje sredstva za čišćenje. Na primer, oko 71% sobarica na platformi takođe nudi usluge peglanja, a satnice se mogu dodatno povećati za složenije poslove.

"Sada se naplaćuje po kvadratnom metru, a ne po satnici"

Nedavno su cene čišćenja bile tema na Redditu, gde su hrvatski korisnici podelili svoja iskustva.

Jedan je naglasio da su čistači počeli da naplaćuju ne samo po satu već i po kvadraturi stana. - Nisam u tom poslu, ali ako se setimo nekih brojeva, evo kako to ide.

Satnica: 15 evra (za privatni stan, na primer)
Radno vreme: 8 sati dnevno, 20 dana u mesecu.
Prihod: 15 evra × 8 sati × 20 dana = 2.400 evra
Troškovi: Materijal, gorivo itd. = 200 evra
Računovođa = 100 evra
Doprinosi: ako ste sebi platili oko 700 evra, to vam ostavlja neto 1.400 evra. Naravno, to je pod pretpostavkom da ste svaki dan rezervisani i da radite 8 sati.

Pa, vidite. Sada se dobre, pouzdane čistačice traže u Zagrebu i brojke se vode kao zmija krakova. Ali moramo doći do te tačke - jedan je od komentara.

„Koliko sam čula i znam iz ličnog iskustva, sada se naplaćuje po kvadratnom metru, a ne po satnici. I to je počelo u Dalmaciji, kao 1-2 evra po m2. Kad je bila mala, pre nekoliko godina, toliko ljudi je angažovano da farbaju kuću, sada za čišćenje. To više nema veze sa mozgom. Uglavnom, očistili su tipa za 80 evra, stan od 80 kvadrata, i to za 2 sata. Pa sada računate da ona može taj dan da uradi 4-5 da čisti. I prebukirala, naravno“, rekla je druga mušterija. „Apsolutno si u pravu. Malo sam guglao i našao usluge u Zagrebu koje naplaćuju 4-6 evra/m2“, komentarisali su ljudi.

„Trenutno, da. Ludilo je na moru, a isto je i u Zagrebu. Došlo je vreme da čistačice jednostavno zarađuju. I to je ono što drugi kažu - poverenje je neophodno za dobijanje boljih, stalnih poslova“, rekli su na Reditu.

BiznisKurir/Dnevno.hr