KURIR TELEVIZIJA

"NEMAČKA JE POČINILA EKONOMSKO SAMOUBISTVO" Energetska i hemijska industrija propadaju, a radnici su otpušteni! Stručnjaci: Učinjena je velikafinansijska šteta

Kurir Televizija

Sagovornici u emisiji "Redakcija" ističu da je najveći problem što uzeti kredit nije dobro investitan, te je raspoređen u pogrešne tokove, koji su doveli do uništavanja ekonomije

Bankroti više nisu retkost u nemačkoj privredi, već svakodnevica. Od početka ove godine, sa tržišta je nestalo skoro 200 hiljada firmi – čak 16 odsto više nego lani.

To je ujedno i najviši broj još od svetske ekonomske krize 2009. godine. Nesolventnost raste iz meseca u mesec. Od energetike i hemijske industrije, preko IT sektora pa sve do medicinske dijagnostike. Uzrok su sve skuplja energija, nedostatak radne snage, ogroman pritisak tržišta, ali i carine koje je uveo američki predsednik Donald Tramp.

O ovoj temi su u emisiji "Redakcija" govorili Nikola Tizić - privredni analitičar Marko Miškeljin - Centar za društvenu stabilnost i Goran Gajić, novinar.

Foto: Kurir Televizija

 - Imamo ovakvu situaciju već pet godina, prvo je počeklo Kovid krizom, zatim i ratom u Ukrajini. Odluke koje je donela Nemačka Vlada su bile pogrešne. To se vidi u priverednoj zoni, energenti koji su nekad bili jeftini, sada više nisu. Radne snage više nemaju - kaže Tizić i dodaje:

- Uvoz radne snage više nema. Smanjuje se broj poslovanja i jedne godine dođe do toga je 200.000 preduzeća zatvorena. Folcfagen je otpustio 40.000 radnika, vi vidite da je to ogromna recesija, u državi znači nešto ne funkcioniše. Imali smo velika očekivanja posle izbora u Nemačkoj, ali se ništa nije desilo. Neki analitičari vide nadu za spas Nemačke ekonomije. 

Foto: Kurir Televizija

Miškeljin naglašava da je najveći problem uvođenje sankcija Rusiji, te da je Nemačka samim tim počinila energetsko samoubistvo:

- Ostaje nam da vidimo da li ima nade da Nemačka spasi svoju odluku. Nemačka je počinila energetsko samoubistvo sa tim sankcijama. To za posledicu ima recesiju, koja traje već dve godine. Hemijska i automobilska industrija su na udaru. To nije dobro ni za nas, mi imamo mnogo ljudi naših koji rade tamo. To je sve ono što povlači evropsku ekonomiju. Nekako će doći do rešenja energetske krize, odnosno ostaje nada - rekao je Miškeljin.

Tizić ističe da je najveći problem što uzeti kredit nije dobro investitan, te raspoređen u pogrešne tokove, koji su doveli do uništavanja ekonomije.

- Nemačka Vlada je uzela kredite koje nije dobro rasporedila, to je moje lično mišljenje. Opredelili su se za povećanje izdataka namenske industrije. Kod njih najviše kredita ide za poboljšanje oružja. Isplanirali su da pokrenu jedan deo privrede, učešćem u tome, ali se to nije desilo. Ostali su samo na ovom naoružanju - kaže Tizić i zaključuje:

- Novac koji su uzeli nisu dobro investirali. Oni su u ozbiljnim problemima, što se tiče energetske krize. Čista politika zemalja Evropske unije je bila između ovoga. Sada vode svoje nacije u samoubistvo. U Evropi ti dolaziš do toga da u jednoj godini imaš toliko zatvorenih preduzeća? 

Foto: Kurir Televizija

 Gajić kaže da se u Nemačkoj veoma primećuje nestabilnost, te naglašava da je trenutno svaka deseta kompanija u opasnosti od zatvaranja i bankrota:

- Bilo je sličnih primera i u ne tako davnoj prošosti. Kriza je u ekonomiji i to se vidi u Nemačkoj. Vidljivo je nama sa Balkana, koji dolazimo ovde u Nemačku, sa onim flešbekom praznih lokala kojih će biti više. Svaka deseta kompanija je u problemu i opasnosti. Nemoguće je da se sve ovo odvija nevidljivo. Oko 140.000 radnih mesta je ugrožena. Finansijska šteta je oko 33 milijarde evra. Kažu da je najviše pogođen sektor na koji se naslanja ugostiteljstvo, ali oni su u krizi još od pojave korona virusa.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 9 za korisnike SBB EON, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

This browser does not support the video element.

04:15
servis Izvor: Kurir televizija