ZBOG OVOG PREKRŠAJA PLATIĆETE KAZNU I DO 140.000 DINARA Rigorozne kontrole za vozače, ove kategorije su prve na udaru
Saobraćajna policija je za tri dana evidentirala više od 900 prekršaja, od kojih su u prvom planu dvotočkaši. Rezultati pokazuju da su najviše prekršaja napravili vozači bicikala, čak 365.
Akcija koja je prvi put organizovana u 34 evropske zemlje, članice organizacije "Roadpol", završena je u petak, 23. maja.
Tri dana 3.300 kontrolisanih vozača. Od toga više od 900 prekršaja. Najviše je bilo vozača koji tokom vožnje nisu nosili kacigu. Drugi na listi su vozači pod dejstvom alkohola, od 110, njih 95 bili su biciklisti.
Major policije Aleksandar Radenković ukazuje da su trećinu prekršaja načili upravo biciklisti.
- Konkretno 365 prekrašaja, pored toga, 250 prekrašaja su učinili vozači motocikala, 170 vozači mopeda i oko 100 prekrašaja vozači lakih električnih vozila. Ono što je takođe jedan od zaključaka jeste da gotovo 50 vozača motocikala i mopeda nije bilo registrovano i zbog toga su isključeni iz saobraćaja - rekao je Radenković.
Tokom prošle godine svaka četvrta poginula ili teško povređena osoba u saobraćajnim nezgodama je vozač dvotočkaša, motocikala, mopeda, bicikala i lakih električnih vozila.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova navode da su to jedni od najugroženijih učesnika u saobraćaju. Najčešći uzroci nezgoda su upravo skretanje pažnje na mobilne uređaje.
Pomoćnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Mirko Koković istakao je da su svi dvotočkaši ranjivi učesnici u saobraćaju, jer ne poseduju kabinu, sigurnosni pojas ili slične sisteme aktivne i pasivne zaštite.
Odeća je njihova jedina zaštita
- Njihova jedina zaštita jeste njihova odeća i kaciga. Za određene kategorije kao što su biciklisti kaciga nije propisana, ali svakako apel Agencije za bezbednost saobraćaja jeste da svakako koristimo kacigu. Učešće biciklista u ukupnom broju smrtno stradalih lica, koji je u proseku oko 500, 10 odsto čine biciklisti, znači da oko 50 biciklista izgubimo svake godine. Kada pogledamo obim biciklističkog saobraćaja u Srbiji to je izuzetno veliki broj - ističe Koković.
Takođe ističe da deca mlađa od 14 godina voze trotinete većih tehničkih karakteristika nego što je zakonom dozvoljeno bez kacige ili evidencione nalepnice.
- Imali smo jedan događaj koji nije bio saobraćajna nezgoda budući da nije bilo na putu, ali gde je dete u okolini Leskovca koji je upravljalo električnim biciklom zadobili teške telesne povrede - rekao je major Aleksandar Radenković.
Kazne čak i do 140.000 dinara
Kazna za nekorišćenje kacige je 10.000 dinara, a bez evidenicione nalepnice još 10.000.
Motociklisti i mopedisti, za razliku od vozača automobila nulta tolerancija na alkohol, a ko popije više od dva promila sledi nekoliko zabrana. Zadržavanje i duže od 12 sati, celodnevno isključenje iz saobraćaja, zabrana upravljanja vozilom najmanje devet meseci.
Uz to novčana kazna od 120.000 do 140.000 dinara i između 30 i 60 dana zatvora ili 240, odnosno 360 sati rada u javnom interesu i 15 kaznenih poena.
Kurir/Informer