STRUČNJACI DALI SJAJNE SAVETE ZA BOLJI KUĆNI BUDŽET: Veoma su praktični, evo kako da se izborite sa finansijama
Met Votson, izvršni direktor kompanije Origin, aplikacije za finansijsko planiranje, kaže da je ovo period neizvesnosti za sve, čak i za stručnjake
Finansijska tržišta su nestabilna, a poverenje potrošača je na najnižem nivou u poslednjih pet godina, dok ekonomisti upozoravaju na povećan rizik od recesije. Sve to doprinosi finansijskoj nesigurnosti za mnoge ljude.
Otprilike polovina odraslih Amerikanaca smatra da će trgovinske politike predsednika Trampa "značajno" povećati cene, prema nedavnoj anketi koju su sproveli The Associated Press i NORC Centar za istraživanja javnog mnjenja.
Oko polovine Amerikanaca je "izuzetno" ili "veoma" zabrinuto zbog mogućnosti da američka ekonomija uđe u recesiju u narednim mesecima.
Met Votson, izvršni direktor kompanije Origin, aplikacije za finansijsko planiranje, kaže da je ovo period neizvesnosti za sve — čak i za stručnjake.
"Niko nema kristalnu kuglu. Niko, čak ni oni koji se ovim profesionalno bave i vrlo uspešno već godinama, ne znaju šta će se desiti", rekao je.
Ako ste zabrinuti kako bi ekonomska neizvesnost mogla da utiče na vas, pogledajte nekoliko preporuka stručnjaka.
Pregledajte svoje finansije
Prvi korak u pripremi za neizvesne finansijske uslove jeste da znate odakle krećete, kaže Votson. Pogledajte svoj budžet ili troškove po kartici da biste znali koliko trošite mesečno.
"Napravite pregled svog stanja po različitim kategorijama", kaže on.
Pogled stanja vaših ušteđevina i investicija takođe može dati uvid u vaše celokupno finansijsko zdravlje.
Pronađite gde možete da smanjite troškove
Što više neesencijalnih troškova možete da pauzirate, to više možete da uštedite za hitne slučajeve.
"Izbor vam je da sečete sada ili kasnije, pa je lakše da to učinite sada i imate rezervu", kaže Votson.
Ako vam je teško da pronađete gde da smanjite troškove, Jim Weil, partner u firmi za finansijsko planiranje Private Vista, predlaže da svoje troškove podelite u tri kategorije: potrebe, želje i htenja. Htenja su veći troškovi koji mogu da se odlože, kao što je veliko putovanje.
Za sada, smanjite troškove iz kategorije htenja dok ne osetite da su vam finansije stabilnije.
Brinite o svom mentalnom zdravlju
Uz vesti o carinama i gubicima radnih mesta, možete osetiti porast anksioznosti. Zbog toga je važno da štitite svoje mentalno zdravlje dok se bavite finansijama, kaže Courtney Alev, savetnica za potrošače u Credit Karma.
Nekad previše vesti o finansijama može izazvati više stresa nego što je potrebno.
"Dobro je da budete informisani, ali ne treba da dozvolite da vas vesti preplave", kaže Alev.
Ako osetite visok nivo stresa ili anksioznosti zbog finansija, najbolje je da se obratite stručnjaku, poput finansijskog terapeuta.
Ako tražite redovnu podršku za mentalno zdravlje, većina zdravstvenih osiguranja pokriva neki oblik pomoći. Ako nemate osiguranje, možete potražiti terapeute koji rade po sistemu klizne skale (cena prema mogućnostima).
Fokusirajte se na ono što možete da kontrolišete
Umesto da brinete o celoj ekonomiji zemlje, Alev preporučuje da se fokusirate na ono što možete da kontrolišete u svom životu, kako biste imali više samopouzdanja u slučaju recesije.
"Identifikujte promene koje biste mogli da napravite kako biste stvorili zaštitnu mrežu koja će vam doneti sigurnost", kaže Alev.
To uključuje vođenje budžeta, stvaranje fonda za hitne slučajeve i smanjenje nepotrebnih troškova.
Napravite fond za hitne slučajeve
Bilo da ste zabrinuti zbog sigurnosti posla ili zbog visokih cena, najbolje je da sednete i revidirate svoj budžet kako biste napravili fond za hitne slučajeve.
Možda deluje nedostižno ako su vam finansije već tesne, ali čak i mala ušteđevina može napraviti razliku, kaže Alev.
Idealno bi bilo da taj fond pokrije troškove za 3 do 6 meseci.
Weil preporučuje da razmislite o posebnim obavezama koje vas očekuju u narednih godinu ili dve — kao što su školarine ili preseljenje. Ako planirate veći trošak, planirajte i veći fond.
Radite mesečne provere finansija
Alev preporučuje da redovno prilagođavate budžet kako biste ostali na putu ka svojim finansijskim ciljevima.
Mesečne provere budžeta mogu vam pomoći da prepoznate kad trošite previše ili ako su se vaše potrebe promenile.
"Budžet je koristan samo ako vam zaista pomaže da donosite odluke, zato ne oklevajte da ga ažurirate kako vreme prolazi", kaže ona.
Mnogi ljudi se bore sa dugovima — bilo da je reč o kreditnim karticama ili studentskim zajmovima — što im otežava štednju. Ako želite da uštedite i rešavate dugove istovremeno, potrebno je da postavite prioritete.
"Razlikovao bih različite vrste dugova", kaže Weil, predlažući da ih podelite u tri grupe: kratkoročni, srednjoročni i dugoročni.
Preporučuje da prvo rešavate dugove sa visokim kamatama, kao što su kreditne kartice. Dodatna plaćanja iznad minimalnog mogu ubrzati otplatu.
Studentski zajmovi i dugoročni dugovi, poput stambenog kredita, mogu se otplaćivati umerenim tempom dok pravite fond za hitne slučajeve.
Ako imate dug po kreditnoj kartici i ne uspevate da ga brzo otplaćujete, Alev savetuje da smanjite ili prestanete da koristite karticu dok ne uhvatite korak.
Ne paničite zbog investicija
Iako je berza imala loše dane, najbolje je da ne reagujete impulsivno.
Ako imate ulaganja, naročito u penzione fondove, bolje je da ne donosite ishitrene odluke, kaže Alev.
"Zaista je važno da ne paničite. Može delovati zastrašujuće, ali najverovatnije ćete imati vremena da to nadoknadite", dodaje ona.
Ako ste blizu penzije, Alev savetuje da razmotrite konzervativnije opcije ulaganja.
Kurir.rs/Euronews