oscilacije

TRAMPOVE PRETNJE EU POREMETILE SVETSKU BERZU: Investitori zabrinuti, evo šta se dešava na tržištu

Profimedia

Cene akcija na globalnim berzama pale su prošle nedelje jer su investitori bili zabrinuti zbog smanjenja kreditnog rejtinga SAD.

Na tržišta su negativno uticale i nove pretnje Vašingtona da će povećati carine na uvoz iz Evropske unije. Na Volstritu je Dau Džons prošle nedelje pao za 2,5 odsto, na 41.603 poena, dok je S&P 500 pao za 2,6 odsto, na 5.802 poena, a Nasdak indeks za 2,5 odsto, na 18.737 poena.

Od samog početka nedelje indeksi su bili u crvenom jer je Mudis snizio kreditni rejting SAD sa Aaa na Aa1 zbog velikog deficita federalnog budžeta, visokih troškova finansiranja i planiranog smanjenja poreza.

Javni dug SAD iznosi oko 36,2 biliona dolara i mogao bi da se poveća za dodatnih 3,8 biliona dolara u narednih deset godina, jer predsednik SAD Donald Tramp namerava da smanji poreze. Zbog toga su prinosi na državne obveznice značajno porasli, što znači da vlada mora da se zadužuje po višoj ceni.

Foto: Profimedia

Prinosi obveznica su se stabilizovali

Smanjenje poreza bi verovatno stimulisalo potrošnju i podržalo ekonomski rast, ali s druge strane, javni dug bi se povećao ako se državna potrošnja ne smanji. I smanjenje federalne potrošnje, što je jedan od Trampovih prioriteta, ne ide tako glatko kao što je predsednik najavio. Osim toga, čini se da ovaj projekat nije dovoljno dobro pripremljen.

Međutim, prinosi obveznica su se donekle stabilizovali krajem nedelje, nakon što je Predstavnički dom tesnom većinom podržao Trampov zakon o smanjenju poreza, a sada se čeka samo podrška Senata.

Ali u petak je Tramp ponovo uzburkao tržišta preteći Evropskoj uniji carinama od 50 odsto od 1. juna jer nije zadovoljan napretkom trgovinskih pregovora između SAD i EU.

Cene akcija su prošle nedelje pale i na većini evropskih berzi. Doduše, londonski FTSE indeks je ojačao za 0,4 odsto, na 8.717 poena, ali je frankfurtski DAX pao za 0,6 odsto, na 23.629 poena, a pariski CAC za 1,9 odsto, na 7.734 poena.

BiznisKurir/HINA