WMG konferencija

KOMPANIJA WMG OKUPILA ENERGETSKE LIDERE: Kako oblikujemo energetski pejzaž Srbije do 2030

Marko Karović

Kompanija Wireless Media Group, lider u oblastima digitalnih transformacija i medija u Srbiji i regionu i društveno odgovorna kompanija, organizuje konferenciju pod nazivom „Snaga promene – Energetska tranzicija za konkurentnu Srbiju”, a u okviru višegodišnjeg serijala konferencija”Re-set Summita”.

Cilj konferencije, koja je organizovana u saradnji s Privrednom komorom Srbije (PKS), jeste da pokrene dijalog između ključnih aktera iz oblasti energetike, industrije, finansija i javne uprave, kao i da omogući razmenu znanja i iskustva u vezi sa transformacijom energetskog sektora Srbiji.

Foto: Marko Karović

Uvodnim rečima prisutnima su se obratili Ruža Veljović, direktorka korporativnih komunikacija i marketinga kompanije WMG, Jovana Joksimović, pomoćnica ministra rudarstva i energetike za međunarodnu saradnju, evropske integracije i upravljanje projektima.direktorka WMG fondacije i Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize, publikacije i internacionalizaciju Privredne komore Srbije.

Direktorka Veljović je istakla da energetska tranzicija nije samo energetska, već je važna za celokupnu zajednicu iz svih aspekata.

- Kompanija WMG posebnu pažnju posvećuje održivosti u svakom segmentu našem poslovanja. Nadamo se da će današnji dijalog koji pokrećemo dati smernice ka održivoj energetskoj tranziciji Srbije.

Pomoćnica Joksimović istakla je da smo “podstaknuti dobrim ocenama i pohvalama koje smo dobili prethodnih godina za rezultate reformi u energetskom sektoru, nastavili da radimo vredno i predano na modernizaciji energetskog sektora i većoj sigurnosti snabdevanja za naše građane i privredu”.

- Naše aktivnosti u procesu energetske tranzicije odvijaju se na dva glavna koloseka: kroz unapređenje regulatornog okvira i kroz investicije u energetsku infrastrukturu. Zakon o izmenama i dopunama Zakona o energetici usvojenim u novembru 2024, u domaće zakonodavstvo prenose se odredbe Paketa za čistu energiju u oblasti električne energije. U narednih mesec dana trebalo bi da bude usvojeno još 5 akata iz paketa električne energije, čime bi Republika Srbija ispunila preduslove za sprovođenje spajanje tržišta električne energije sa susednim državama u EU i Energetskoj zajednici. I u ovogodišnjem izveštaju Energetske zajednice Srbija je potvrdila vodeću poziciju u regionu kad je reč o reformama u energetskom sektoru. Srbija je prema izveštaju Energetske zajednice ima lidersku poziciju u sektoru elektroenergetike i obnovljivih izvora energije.

Ona je istakla da je iza nas uspešan drugi krug aukcija za OIE, u kojoj su ponuđene kvote u potpunosti iskorišćene, a sva energija koja bude proizvedena iz elektrana koje dobiju podsticaje biće korišćena za potrebe naših građana i privrede.

- U protekle dve godine, kapaciteti iz vetra i solara povećani su za 83 odsto, čime se približavamo cilju da do 2030. imamo 45 odsto električne energije proizvedene iz OIE.

Bojan Stanić iz PKS istakao je da energetska tranzicija nije uslovljena samo klimatskim promenama, tveć je ona i pitanje stanovništva, privrede, ali i države.

- Kada govorimo o privredi, odnosno pitanju konkurentnosti, postoje dva sistema, od kojih je prvi cenovna konkurentnost, gde su u prednosti zemlje koje imaju veliku populaciju. Drugi je tehnološka prednost gde su zemlje usmerile izvoz na velika tržišta, poput SAD, Kine itd. Potrebno je da se Srbija pozicionira između ta dva ekstrema. Želimo kroz ove panele da dobijemo određene smernice zasnovane na činjenicama da bismo bili u korak sa zelenom agendom koju je propisala EU.

Panel I

Na prvom panelu “Implementacija Strategije razvoja energetike i budućnost investicija u vreme zelene tranzicije”, učesnici su diskutovali o ključnim ciljevima Strategije razvoja energetike do 2024/2050, uticaju regulatve na razvoj OIE, ali i brzini dekarbonizacije.

Pomoćnik generalnog direktora EPS-a Radovan Stanić naveo je da je EPS poznat kao najveća energetska kompanija na prostoru regiona, ne samo u Srbiji.

- Pored promene portfolija, glavni model je potpuna stabilnost snabdevanja, da obezbedimo dovoljnu količinu energije za srpsku privredu. Ono što je najvažnije, idemo ka zelenoj energiji. Ne bežimo ni od ekologije, EPS je mnogo uložio u to. Ipak, ono što je najbitnije jeste da se EPS bavi strateškim projektima, kao što je Bistrica.

EPS je krenuo i u određene procese proučavanja vodonika u energetici.

Rade Mrdak savetnik ministra rudarstva i energetike za oblast OIE rekao je da je cilj da nastavimo sa dekarbonizacijom.

- Naš zadatak osim nje je da pronađemo ulogu termo sektora. Moramo da radimo i na uštedi energije. Važna je i regionalna saradnja, radimo dosta na tome, čime se smanjuje ranjivost našeg sistema.

Direktor kompanije New Energy Solutions Miloš Colić primetio je da imamo situaciju da je 2023. godine samo jedan projekat napravljen i pušten u probni rad, dok su ostali svi u nekoj pripremi i izgradnji, a prošlo je dve godine.

- Kada se govori o energetici, to nisu stvari koje se rešavaju preko noći, već zahtevaju ozbiljnu pripremu. Neophodno je da se strateški posmatraju dugoročno.

Generalna direktorka OIE Srbija Danijela Isailović kaže da “kada govorimo o pobošljanju investicionog ambijenta, govorimo o regulatornom okviru i statistikama.

- Na polju regulatornog okvira mi smo tu kao država u potpunosti u redu. Imamo strategiju i jasne planove, kao i planove za aukcije. Statistika, takođe, ide u našu korist. Udeo OIE u 2023. godini bio je 38.1 %.