U SRBIJI SE ZBOG OVOGA PIŠU OGROMNE KAZNE: Uvodi se velika promena u nemačkim prodavnicama, uticaće na sve građane
Na ovaj način trgovci će smanjiti troškove i administraciju. Kupci i životna sredina će imati koristi zbog znatno manjeg otpada od papira
Savezna vlada Nemačke (koalicija CDU/CSU i SPD) priprema ukidanje obaveze izdavanja računa („Bonpflicht“). Ubuduće će kupci dobijati račun samo na zahtev – trgovci više neće morati automatski da ga štampaju, piše portal RUHR24.
Da li obaveza izdavanja računa odlazi u prošlost? Da! Milioni Nemaca svakodnevno imaju isto iskustvo: brza kupovina u pekari završi neželjenim računom koji odmah završi u kanti.
Nova vlada na čelu sa Mercom sada planira da ukine ovu obavezu koja je na snazi od 2020. godine.
U koalicionom sporazumu navodi se: „Ukinućemo obavezu izdavanja računa. Za preduzeća sa godišnjim prometom većim od 100.000 evra uvodimo obavezu korišćenja fiskalnih kasa od 1. januara 2027.“
Kupovina i ugostiteljstvo bez obaveznog računa: šta se menja
Najvažnija vest za potrošače: račun će i dalje biti dostupan – ali samo ako ga zatraže. Trgovine više neće biti u obavezi da ga automatski štampaju i izdaju. Ko želi račun, dobiće ga bez problema – na primer, za poslovne troškove.
Na ovaj način trgovci će smanjiti troškove i administraciju. Kupci i životna sredina će imati koristi zbog znatno manjeg otpada od papira.
Trgovci pozdravljaju ukidanje obaveze
Nemačko udruženje trgovaca (HDE) podržava ukidanje obaveze: „Ta obaveza nije ispunila svoju svrhu“, kaže generalni direktor Štefan Gent. „Nema smisla izdavati račun ako ga kupac ne želi. Svaki kupac i dalje ima pravo da zatraži račun.“
Gent objašnjava da poreski inspektor i dalje može da zatraži račun radi kontrole ispravnosti prometa. „Glavni problem je nedostatak kontrola, a ne sam račun. Kupci ne bi trebalo da snose teret kontrole poslovanja.“
Obaveza izdavanja računa ostaje – stručnjaci upozoravaju na prevaru
Predsednik Nemačkog saveza poreskih službenika (DSTG), Florijan Kébler, upozorava da bi potpuno ukidanje obaveze bio pogrešan signal. I dalje ostaje obaveza kreiranja računa u kasi – samo što se on više neće automatski štampati.
S obzirom na to da su trgovina i ugostiteljstvo posebno skloni gotovinskim transakcijama, rizik od poreskih prevara raste. Nemačka državna revizorska kancelarija procenjuje da poreski gubici u ovim sektorima iznose između 15 i 20 milijardi evra godišnje.
Crne kase državu koštaju i do 70 milijardi evra godišnje
Posledice neregistrovanih transakcija su ogromne: isplate „na crno“ uskraćuju državu za poreze i doprinose. Ukupni gubitak za zdravstveni i penzioni sistem procenjuje se na između 50 i 70 milijardi evra godišnje. Poreski obveznici koji poštuju pravila moraju da pokriju tu razliku.
Posebno u poslovima sa gotovinom lako je sakriti prihode. Trgovci i ugostitelji mogu ne prijavljivati deo prometa ili isplaćivati radnike „na ruke“.
Stručnjaci predlažu digitalne račune umesto papirnih
Kébler smatra da su digitalni računi najbolja zaštita od prevara jer ostavljaju trag – kao i digitalna plaćanja. On traži uvođenje digitalnih računa i za privatne kupce.
Potrošači imaju brojne prednosti: digitalni računi olakšavaju evidenciju troškova, garantuju pravo na reklamaciju i omogućavaju automatsko čuvanje računa bez gomilanja papira.
Reforma kao korak ka digitalizaciji
Nemačka vlada je pod pritiskom da modernizuje digitalnu infrastrukturu. Ukidanje papirnih računa i prelazak na digitalne račune bio bi logičan sledeći korak, a u taj kontekst uklapa se i najavljeno uvođenje tzv. građanskog naloga („Bürgerkonto“).
Digitalne potvrde mogle bi biti povezane sa Elster nalogom za porez, čime bi se omogućilo automatsko prikupljanje važnih dokumenata za poresku prijavu.
Šta je obaveza fiskalne kase?
Od 2020. svi poslovni subjekti moraju koristiti kase sa „tehničkom sigurnosnom opremom“ (TSE) koje onemogućavaju manipulacije. Takođe su u obavezi da izdaju račun na zahtev. Iznimke važe za manje trgovine sa niskim prometom.
Od 1. januara 2027. uvodi se obaveza fiskalnih kasa za preduzeća sa godišnjim prometom većim od 100.000 evra. Cilj je veća transparentnost i sprečavanje prevara u gotovinskom poslovanju.
Kurir.rs/Telegraf Biznis