PRVI TEHNOLOŠKI GIGANT U SAD VREDAN VIŠE OD BILION $! Vlasnik Gugla nadmašio sva predviđanja za prvi kvartal
Kompanija Alfabet, vlasnik Gugla, objavila je finansijske rezultate za prvo tromesečje.
To je učinila prva među američkim tehnološkim gigantima vrednim više od bilion dolara. Period je obeležen povećanom ekonomskom neizvesnošću. To je faktor koji može negativno uticati na Gugl, a čije poslovanje u velikoj meri zavisi od oglašavanja.
Alfabet je u prvom kvartalu ostvario prihod od 90,2 milijarde dolara, premašivši očekivanja analitičara od 89,2 milijarde dolara. Neto dobit bila je 34,5 milijardi dolara, znatno nadmašivši prognoze koje su predviđale dobit od 24,8 milijardi dolara, prema podacima FactSet-a.
To predstavlja rast prihoda od 12% u odnosu na prvo tromesečje 2024. i povećanje neto dobiti od 49% na godišnjem nivou.
Alfabetov glavni deo, pretraživač Gugl, ostvario je prihod od 50,7 milijardi dolara, u odnosu na očekivanih 50,5 milijardi. Gugl klaud, koji se u velikoj meri oslanja na veštačku inteligenciju, doneo je 12,3 milijardi dolara, što je u skladu s prognozama.
Akcije Gugla skočile su za oko 5% u trgovanju nakon zatvaranja berze. A cena od 169 dolara po akciji stavlja ovu tehnološku firmu na put da otvori novi berzanski dan na najvišem nivou u poslednje četiri nedelje.
Negativan uticaj carina
Tokom razgovora s investitorima, izvršni direktor Gugla, Sundar Pičai, odbio je da spekuliše o potencijalnim uticajima carina. Ali je dodao da će ukidanje carinskih izuzeća (tzv. de minimis izuzetaka) „očigledno predstavljati manji pritisak na naše oglašavanje u 2025. godini, pre svega od azijskih trgovaca”.
Prema analitičaru Bank of America, Džastinu Postu, Gugl se trenutno suočava s negativnim uticajem carina na oglašavanje. Posebno zbog smanjenog budžeta kineskih diskontnih trgovaca kao što su Temu i Shein. Trampove carine veće od 100% na uvoz iz Kine usporavaju protok robe ka američkim potrošačima.
Ipak, Post navodi da je Gugl pod „relativno manjim” pritiskom usled nestabilnog poslovnog okruženja. Oko 4% do 5% Guglovih prihoda dolazi od kineskih firmi koje se oglašavaju u SAD-u, prema rečima analitičara Bernstajna Marka Šmulika. To je znatno manje od izloženosti od 7% do 8% koliko ima Meta, Guglov glavni konkurent u digitalnom oglašavanju.
Rizici za Gugl
Akcije Gugla porasle su i tokom redovnog trgovanja u četvrtak, pre objave rezultata. Skočile su za više od 2% na 161 dolar. To je najviši nivo u poslednje dve nedelje. Taj skok je usledio dok su akcije generalno beležile rast zbog obnovljenih nada da će predsednik Donald Tramp odustati od svojih najagresivnijih planova u vezi s carinama.
Indeks Nasdak skočio je za skoro 3% u četvrtak, treći uzastopni dan sa rastom od najmanje 2%. Prema podacima firme Bespoke Investment Group, to je prvi put od 2001. da Nasdak raste tri dana zaredom tim tempom. Ipak, akcije Gugla su i dalje u padu od početka godine za 16%. To je nešto lošije od pada Nasdaka od 12%, budući da strahovi od ekonomske usporenosti izazvane Trampovim trgovinskim ratom umanjuju poverenje investitora.
- Ako je investiranje u američke tehnološke akcije trenutno teško, ulaganje u Gugl je verovatno najbliže nemogućem - napisao je Šmulik u sredu. Među brojnim nepoznanicama koje okružuju Gugl nalaze se strahovi od recesije, izloženost carinama, mogućnost da generativna veštačka inteligencija poremeti pretragu na internetu, „gomila regulatornih prepreka” i Gugl kao „potencijalna meta za međunarodne odmazde” protiv američkih firmi, objasnio je Šmulik.
Među regulatornim preprekama koje stoje pred Guglom nalaze se i velike antimonopolske istrage američkih tužilaca. Savezni sudija je prošle nedelje presudio da Gugl ima nezakonit monopol u oblasti tehnologije oglašavanja. Ministarstvo pravde u aktuelnom antimonopolskom slučaju tvrdi da kompanija treba da bude primorana da proda Chrome.
Sedam veličanstvenih
Gugl je jedna od šest tehnoloških firmi sa Zapadne obale čija tržišna vrednost prelazi bilion dolara, zajedno sa Eplom, Majkrosoftom, Envidijom, Amazonom i Metom (ove firme se često grupišu sa Teslom Ilona Maska pod nazivom „sedam veličanstvenih”). Gugl je bio ključni deo velikog rasta tehnoloških akcija tokom porasta popularnosti generativne veštačke inteligencije. Cena njegovih akcija je više nego udvostručena od kraja 2022. do 2024. Ipak, veliki tehnološki sektor je zastao na Volstritu kako su rasli strahovi od recesije. Blumbergov indeks „veličanstvenih sedam” opao je za oko 20% tokom 2025.
Sledeće nedelje, Amazon, Epl, Meta i Majkrosoft će objaviti svoje rezultate za prva tri meseca 2025. godine. Tesla, član „veličanstvene sedmorke” s najmanjom vrednošću, objavila je svoj izveštaj za prvi kvartal u utorak, promašivši očekivanja po pitanju i profita i prihoda.
biznis.kurir.rs/Forbes