kakvo je stanje po gradovima?

CENE STANOVA U HRVATSKOJ RASTU: Realni troškovi gradnje to ne opravdavaju - Stari stanovi skuplji od novih

Shutterstock

Cene stanova u Hrvatskoj i dalje rastu, uprkos tome što realni troškovi gradnje to ne opravdavaju. Stručnjaci i vlasti ukazuju na špekulacije na tržištu i najavljuju državne mere za priuštivije stanovanje.

- Cena stanova mogla bi biti niža, i to znatno. Ako je cena gradnje između 1.500 i 1.900 evra, a oduvek se računalo da gradnja čini oko 70 do 80 odsto ukupne cene, onda stan ne bi smeo da košta 4.000 evra po kvadratu - izjavio je Mirko Habijanec, predsednik Uprave građevinske firme Radnik, na sastanku koji je Vlada organizovala prošle nedelje s predstavnicima građevinskog sektora na temu cena stanovanja, pristupačnosti, održivosti i konkurentnosti građevinarstva.

Zagreb +9 odsto, Jadran +12,6 odsto

Habijanec naglašava da se prave cene na tržištu ne određuju prema realnim troškovima, već ih u velikoj meri oblikuju trgovci, špekulanti i oni koji imaju višak kapitala. Ipak, veruje da bi državni projekat priuštivog stanovanja mogao biti važan korak ka boljoj regulaciji tržišta stanogradnje u Hrvatskoj.

Međutim, statistika beleži drugačije trendove. Hrvatska se već godinama nalazi među članicama EU s najizraženijim rastom cena nekretnina. Prema poslednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, cene su u poslednjem kvartalu 2024. godine porasle u proseku za 1,4 odsto u odnosu na treći kvartal – nešto sporiji rast nego u prethodnom kvartalu (2,4 odsto).

Na godišnjem nivou, iako usporen, rast cena je i dalje dvocifren – u poslednja tri meseca 2024. godine cene su bile 10,1 odsto više nego u istom periodu 2023. (u trećem kvartalu godišnja stopa bila je +12,4 odsto).

Stari stanovi skuplji nego novi

Kod novogradnje je kvartalni rast u poslednjem tromesečju 2024. bio nešto niži u odnosu na postojeće stanove, ali su u godišnjem poređenju novi stanovi poskupeli više – 11 odsto naspram 9,9 odsto.

Međutim, ako se posmatra prosečna stopa rasta cele godine, postojeći stanovi su zabeležili brži rast cena – 10,9 odsto u odnosu na 6,7 odsto kod novogradnje.

U Zagrebu, cene su tokom 2024. porasle za 9,5 odsto u poslednjem kvartalu i ukupno nešto manje od 9 odsto na godišnjem nivou, dok je na Jadranu godišnji rast bio 12,6 odsto, a kvartalni 9,2 odsto.

Pristupačnije stanovanje – planovi i prepreke

Branko Bačić, ministar graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine, istakao je da je građevinski sektor u poslednje tri godine zabeležio snažan rast – obim radova povećan za trećinu, više od 68 odsto firmi posluje s dobiti, a prosečne neto plate su porasle za skoro 47 odsto od 2020. godine.

Ipak, cene stanova su dramatično porasle: u Zagrebu su od 2021. godine skočile za skoro 48 odsto, dok je u ostatku Hrvatske zabeležen rast od 37 odsto.

Hrvatski ministar ističe da je najveći cenovni šok nastao pokretanjem ruske agresije na Ukrajinu, koja je dovela do skoka cena energenata, građevinskog materijala i sveopšte inflacije.

Država planira gradnju i aktivaciju stanova

Vlada i resorno ministarstvo najavljuju planove za povećanje ponude stanova:

- Izgradnja 8.000 stambenih jedinica preko APN-a (Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama) u saradnji s lokalnim samoupravama

- Obnova 2.000 stanova u manje razvijenim područjima

- Aktivacija oko 9.000 stanova kroz program priuštivog najma

- Ovi planovi deo su Nacionalnog stambenog plana do 2030. godine i Akcionog plana za period 2025–2027.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković naglasio je da je cilj učiniti stanovanje dostupnijim građanima, a tržište otpornijim na špekulacije i nestabilnosti.

biznis.kurir.rs/Poslovni dnevnik/Sasomange