KURIR TELEVIZIJA

SRBIJA KRENULA U ODBRANU OD AMERIČKIH CARINA! Iz Privredne komore otkrivaju detalje: Nova opasnost sada od Evrope, ali mi je možda izbegnemo?!

Shutterstock, Printscreen White House

Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije otkrio je detalje sastanka sa domaćim izvoznicima i formiranju radne grupe, nakon uvođenja carina američkom predsednika Donalda Trampa.

Vest da američki predsednik Donald Tramp navodno razmatra pauzu od 90 dana na uvozne carine uzdrmala je svetska finansijska tržišta i izazvala burne reakcije i u Srbiji. Na Volstritu je indeks S&P 500 zabeležio skok od čak 4 biliona dolara u samo 20 minuta. Ipak, Bela kuća je ubrzo demantovala ovu informaciju, istakavši da administracija nema nameru da ukine ili pauzira postojeće carine. I dok se svet još uvek suočava s efektima ove informacije, u Privrednoj komori Srbije održan je sastanak sa domaćim izvoznicima u SAD, a formirana je i posebna Radna grupa koja se bavi ovim pitanjem.

Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije, na ovu temu govorio je za Kurir televiziju.

- To je ipak u nadležnosti naše diplomatije. Znate da su takvi skupovi, kao što je planirani susret predsednika Srbije Aleksandra Vučića i američkog predsednika Donalda Trampa, stvar ekskluzivnosti koja je pripisana državi. Privredna komora Srbije je uvek tu da bude pouzdan partner Vladi u internacionalizaciji naše privrede i jačanju ekonomskih odnosa sa inostranstvom - rekao je Stanić.

On je dodao da Komora priprema informacije koje se tiču saradnje srpskih i američkih kompanija.

- Naši proizvodi su do sada bili konkurentni na američkom tržištu i verujemo da će, kao što je bio slučaj sa NIS-om ili odlaganjem sankcija, i ovde moći nešto da se ispregovara kako bi pozicija Srbije ostala jaka - naglasio je on.

Govoreći o potencijalnim posledicama po domaće kompanije, Stanić je upozorio da bi one koje već izvoze u SAD mogle da izgube poziciju.

Foto: Kurir Televizija

- Kompanije koje tamo već posluju neće moći da održe poziciju, a one koje i uspeju da očuvaju deo poslovanja, suočiće se s udarom na finansijski plan koji je na duži rok neodrživ. Postavlja se pitanje kakve će biti indirektne posledice - rekao je Stanić i naveo da se očekuje reakcija velikih privrednih sila, poput EU i Kine.

- Ukoliko roba koja više ne može da se plasira u SAD potraži drugo tržište, a postane konkurentna u Evropi, može doći do zasićenja. Evropa bi mogla da uvede kvote ili carine, što smo već videli 2019. na primeru uvoza čelika iz Srbije - podsetio je Stanić.

Ipak, izrazio je nadu da će takav scenario biti izbegnut:

- Verujemo da je to ipak ekstreman scenario koji se neće dogoditi Srbiji, jer smo zemlja kandidat za članstvo u EU i imamo potpisan sporazum sa Unijom. Mi smo važan deo evropskog lanca snabdevanja. Iako takva situacija još uvek nije realna, naša diplomatija mora na vreme razmišljati u tom pravcu - poručio je Stanić.

Kako je zaključio, Srbija mora jačati svoju poziciju i sa jedne i sa druge strane Atlantika.

This browser does not support the video element.

03:57
SRBIJA KRENULA U ODBRANU OD AMERIČKIH CARINA! Iz Privredne komore otkrivaju detalje: Nova opasnost sada od Evrope, ali mi je možda izbegnemo?! Izvor: Kurir televizija

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.

Kurir televizija je dostupna na kanalu broj 109 za korisnike MTS Iris TV, na kanalu 9 za korisnike m:SAT TV, Supernova i Yettel Hipernet TV, na kanalu 9 za korisnike SBB EON, na kanalu 108 za korisnike BeotelNet, na kanalu 8 za korisnike Orion telekoma i na kanalu broj 112 za korisnike Sat-trakt na teritoriji Srbije, u okviru platforme M:tel u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i MTEL Global u dijaspori, kao i na aplikaciji Arena Cloud.

Kurir.rs

This browser does not support the video element.

05:06
OPŠTI PORAST CENA JE NEMINOVAN?! Stigla analiza Trampovih carina iz Privredne komore Srbije: Možda se snađemo kao sa sankcijama NIS-u, a evo i kojim putem! Izvor: Kurir televizija