sudska pošta se ne ignoriše

OVO NIKAKO NE BACAJTE AKO NAĐETE U SANDUČETU! Mnogi se prave ludi kad im stigne, a može debelo da vas košta

Profimedia

Mnogi građani, kada na kućnu adresu stigne čuvena „plava koverta“, instinktivno pomisle na jedno – kako da je izbegnu.

Iako se ranije verovalo da neotvaranje ili neprihvatanje sudske pošte može odložiti odgovornost ili čak u potpunosti izbeći postupak, advokat Ozren Slović upozorava da to danas više nije ni praktično, a ni korisno rešenje.

- Nekada su oni koji su želeli da izbegnu poziv suda ili odgovornost na razne načine pokušavali da izbegnu da, u stvari, prime poziv, odnosno plavu kovertu od suda. To im je često i polazilo od ruke, ali danas je situacija malo drugačija - objašnjava Slović.

Prema Zakonu o prekršajnom postupku, čak i ako poštar ne zatekne nikoga na adresi, obaveštenje o sudskom dokumentu se ostavlja u poštanskom sandučetu. Ukoliko lice ne podigne dokument u roku od 15 dana, on se potom kači na oglasnu tablu suda.

Foto: Kurir

- Nakon osam dana od isticanja na oglasnoj tabli, zakon smatra da je dostavljanje uredno izvršeno i tada počinju da teku svi procesni rokovi – bez obzira na to što vi niste fizički primili dokument - naglašava advokat.

Slović ističe da je izbegavanje sudske pošte zapravo kontraproduktivno:

- Definitivno nije rešenje za vas da izbegavate prijem sudskog pisma, odnosno tzv. plave koverte - zaključuje Slović.

Plava koverta možda izaziva nelagodu, ali zatvaranje očiju pred njom ne rešava ništa. Naprotiv, najbolje je preuzeti dokument, konsultovati se sa advokatom i suočiti se sa postupkom odgovorno i pravovremeno.

BiznisKurir/TikTok