u problemu

NEMA VIŠE JEFTINE ROBE SA TEMU-a! Gube sve povlastice, Amerika zateže carine aplikaciji koju mnogi obožavaju

Shutterstock

Američki predsednik Tramp dodatno je zaoštrio globalni trgovinski rat, što je izazvalo snažan pad vrednosti akcija vodećih tehnoloških kompanija.

Juče je obrisano oko 2.400 milijardi dolara tržišne vrednosti kompanija iz sastava S&P 500 indeksa. Među najvećim gubitnicima bile su akcije tehnoloških giganata – cena Epla pala je za 9,2 odsto, Amazona za 9, a Nvidije za skoro osam procenata.

Analize tržišta pokazuju različit uticaj novih carinskih opterećenja na tehnološki sektor – dok neke industrije beleže koristi, druge se suočavaju sa ozbiljnim izazovima.

Dobitnici – ASML pod znakom pitanja

Industrija poluprovodnika jedna je od retkih koja je izuzeta iz novog plana carinskih nameta, prema zvaničnim podacima Trampove administracije, piše Euronews Next. Tajvanska fabrika poluprovodnika (TSMC), ključni dobavljač u oblasti veštačke inteligencije, neće biti obuhvaćena carinom od 32 odsto, koja je uvedena na većinu robe iz Tajvana.

TSMC snabdeva američke tehnološke gigante poput Nvidije poluprovodnicima koji su ključni za razvoj veštačke inteligencije, uključujući tehnologije koje pokreću OpenAI i Google četbotove. Postoji mogućnost da i holandski ASML, vodeći proizvođač opreme za proizvodnju poluprovodničkih čipova, bude izuzet iz carine od 20 procenata na robu iz Evropske unije, ali to još nije potvrđeno.

Inače, TSMC je ranije ovog meseca najavio dodatna ulaganja od 100 milijardi dolara (90 milijardi evra) u Sjedinjenim Američkim Državama, što uključuje izgradnju tri nove fabrike, napredni pogon za pakovanje i istraživačko-razvojni centar u Arizoni. Ovim potezom ukupna ulaganja kompanije u SAD dostići će 165 milijardi dolara (148,57 milijardi evra), što je Bela kuća opisala kao „najveću stranu direktnu investiciju u istoriji SAD“.

Foto: Vladyslav Starozhylov / Alamy / Alamy / Profimedia

ASML je u decembru za poslovni magazin Fortune izjavio da američke carine verovatno neće imati značajan uticaj na finansijske rezultate kompanije u 2025. godini.

Istovremeno sa potpisivanjem novih carinskih mera, predsednik Tramp doneo je izvršnu uredbu kojom se ukida trgovinska povlastica za pakete iz Kine i Hongkonga, što će direktno uticati na e-trgovinske platforme poput Sheina, Temua i Amazona. Dosadašnje pravilo de minimis omogućavalo je kineskim platformama da šalju pakete direktno američkim potrošačima bez plaćanja carina, pod uslovom da vrednost paketa ne prelazi 800 dolara (720 evra).

Prema novoj uredbi, sva takva roba biće podložna carini od 30 procenata ili 25 dolara (22,51 evro) po artiklu, a od 1. juna carina će se povećati na 50 dolara (45,02 evra) po artiklu, piše Euronews.

U predsednikovoj uredbi navodi se da Kina koristi "prikrivene metode slanja" i "sakrivanje ilegalnih supstanci", uključujući opijate, u paketima.

- Iako su SAD dosad nudile izdašne de minimis izuzetke, Kina sprovodi stroga uvozna ograničenja... ne pokazujući nikakvu sličnu popustljivost prema američkoj robi - navodi se u dokumentu.

Zahvaljujući dosadašnjem izuzeću, kineski prodavci povećali su svoj tržišni udeo na Amazonu na više od 50 odsto, dok američki trgovci čine oko 45 procenata, prema podacima istraživačke firme Marketplace Pulse. Amazon je, osim toga, nedavno uveo kategoriju proizvoda sa vrlo niskim cenama proizvedenih u Kini kako bi konkurisao Sheinu i Temuu, što su analitičari protumačili kao prilagođavanje novim tržišnim uslovima.

BiznisKurir/Poslovni dnevnik