AMERIČKI INVESTITORI PREUZIMAJU TIKTOK? Pregovori oko ulaganja u aplikaciju u toku, Kina ima jedan zahtev
U SAD-u na 5, aprila na snagu stupa zakon zabrane Tik Tok-a, ako ne bude prodat do tada Amerikancima.
Američka kompanija za rizični kapital Andreessen Horowitz pregovara o ulaganju u TikTok kao deo šire strategije koju podržava američki predsednik, Donald Tramp, u cilju izdvajanja popularne aplikacije za kratke video snimke iz vlasništva kineske kompanije ByteDance.
Ova investicija deo je šireg pokušaja američkih kompanija, uključujući Oracle i druge investitore, da kupe TikTok i preuzmu njegov američki deo pre roka 5. aprila. Tog datuma stupa na snagu zakon koji zabranjuje TikTok u SAD, osim ako ne bude prodat kompanijama koje nisu povezane s Kinom.
Andreessen Horowitz, čiji je suosnivač Mark Andresen poznat kao pristalica Trampa, nije ranije ulagao u ByteDance, ali sada razmatra značajnu investiciju. TikTok i administracija Bele kuće tražili su dodatne finansijske partnere kako bi ojačali pregovaračku poziciju, a Andreessen Horowitz ozbiljno razmatra ovu priliku, tvrde izvori upoznati s pregovorima.
U razgovore su uključeni i drugi veliki investitori poput Blackstone Group, koji je razmatrao ulaganje manje od milijardu dolara, dok je Andreessen Horowitz pokazao interesovanje za preuzimanje većeg udela u TikToku. Međutim, pregovori su još u toku i konačni dogovor još nije postignut.
Postojeći američki investitori TikToka, uključujući General Atlantic, Susquehanna, KKR i Coatue, takođe žele da povećaju svoje udele u novom američkom TikTok entitetu.
Oracle, čiji je suosnivač Lari Elison jedan od bliskih Trampovih saveznika, mogao bi preuzeti manji udeo u TikToku i osigurati podatke korisnika u SAD. Ovim bi se omogućilo da ByteDance i dalje upravlja TikTokovim algoritmom, što je ključni zahtev kineske vlade.
Očekuje se da će u narednim danima biti doneta odluka o sudbini TikToka u SAD, dok pregovori o njegovom preuzimanju ulaze u završnu fazu.
BiznisKurir/eKapija