Naslovna

Odabrani su najbolji FinTech startapovi iz čak 14 zemalja. Takmičiće se u Beogradu za nagrade vredne više od 60 hiljada evra

Promo

Na Money Motionu, 20 timova predstaviće svoja inovativna rešenja 27. i 28. marta.

FinTech u poslednjih nekoliko godina doživljava turbulentne promene, ali jedno je sigurno – inovacije nikada nisu bile potrebnije. Prema izveštaju KPMG-a, ulaganja u FinTech globalno su pala na 95,6 milijardi dolara, najniži nivo u poslednjih sedam godina. Ipak, Evropa ostaje snažno FinTech središte s više od 350 "jednoroga", a velike kompanije poput Revoluta i Klarne najavljuju izlazak na berzu, što signalizuje povratak optimizma.

Money Motion, najveća FinTech konferencija u regionu, koja će se održati 27. i 28. marta na Beogradskom sajmu pod pokroviteljstvom vodećih regionalnih brendova u industriji – Mastercard, Monri, ASEE, OTP banka, A1 Hrvatska, Croatia osiguranje i LAQO – okupit će više od 2.000 učesnika sa svih kontinenata i sa stotinu govornika na četiri pozornice. Vodeći svetski stručnjaci iz finansija, tehnologije i kriptovaluta deliće svoja znanja i iskustva, dok će se na startup pozornici održati jedno od najuzbudljivijih takmičenja godine – Money Motion Startup Pitch.

Mladi preduzetnici dobiće priliku da predstave svoje ideje pred investitorima i partnerima spremnima da podrže sledeću veliku stvar u FinTechu. Njih čak 20 donosi rešenja koja mogu oblikovati budućnost finansijskih usluga – od digitalne transformacije bankarstva i sigurnosti podataka do DeFi rešenja i AI automatizacije. Troje najboljih podeliće najvrednije nagrade do sada – čekove ukupne vrednosti od 10.000 evra, 20.000 dolara vredne kredite na platformi X koje donosi Aleph, 5.000 evra vredan mali štand na sledećem Money Motionu, 20.000 dolara vrednu ‘Talk the Walk’ nagradu od Infobipa, šest meseci besplatnog coworking prostora u House of Blockchain-u u Beogradu, te ekskluzivno mesto na Fundraising bootcampu u Londonu u vrednosti od 10.000 evra.

Priče, vizije i inovacije takmičara predstavljamo u nastavku.

Foto: Promo

Neno Rakić iz agencije HAMAG-BICRO na Money Motion Startup pozornici prošle godine.

Da su upravo mala i srednja preduzeća ključ ekonomske stabilnosti i rasta srpskog, ali i evropskog gospodarstva, svesni su u A1 Srbija gde već godinama razvijaju rešenja za svoje poslovne korisnike kako bi im put digitalizacije, optimizacije i razvoj novih proizvoda i usluga u digitalnom dobu maksimalno olakšali.

„Svesni smo da tehnologija igra ključnu ulogu u optimizaciji poslovanja, povećanju produktivnosti i obezbeđivanju konkurentske prednosti. Naš cilj je biti njihov pouzdani digitalni partner, pružajući im napredna ICT rešenja kroz as a service model – od cloud usluga, sigurnosnih rešenja, usluge podatkovnog centra do rešenja za poslovnu povezanost“, poručio je Daniel Šimić, glavni direktor za segment poslovnih korisnika u A1 Srbija.

Daniel Šimić, glavni direktor za poslovne korisnike, A1 Srbija.

Foto: Promo

Kako bi preduzetnicima omogućili nesmetano poslovanje, nastavljaju ulagati u razvoj gigabitne mreže i širenje 5G infrastrukture. Već danas njihova mreža osigurava vrhunsku povezivost u celoj Srbiji, a nedavno su u svoj portfelj dodali i Starlink, omogućujući stabilan internet i na lokacijama gde do sada nije bilo signala. Time su posebno pomogli poslovnim korisnicima u ruralnim i izolovanim područjima – od OPG-ova i turističkih objekata do građevinskih i transportnih preduzeća, a Šimić je dodao:

„SME segment ima sve veće potrebe za fleksibilnim i sigurnim digitalnim uslugama, a mi u A1 Srbija kontinuirano razvijamo inovativna rešenja kako bismo im olakšali svakodnevno poslovanje. Digitalna transformacija nije luksuz, već nužnost, a naš zadatak je omogućiti malim i srednjim preduzećima alate koji im trebaju da rastu i prilagođavaju se dinamičnom tržištu. Uz snažnu telekomunikacijsku infrastrukturu i prilagođena digitalna rešenja, nastavljamo podržavati razvoj SME segmenta i osnaživati lokalno i regionalno gospodarstvo.“

Srpska poštanska banka, jedna od pet najvećih komercijalnih banaka u zemlji, ponosno podržava Startup pozornicu, naglašavajući razumevanje ambicije za stalan napredak i vrhunske rezultate. U skladu s tim, HPB, ZICER I EFZG, preteklih dana potpisali su Sporazum o razumevanju kojim započinje saradnja na razvoju FinTech zajednice u zemlji kako bi podstakli inovacije u finansijskom sektoru, povezali akademsku zajednicu sa finansijskim institucijama i preduzetnicima te podržali razvoj startapova kroz ZICER Akceleracijski program Startup Factory.

Foto: Promo

Josip Majher, član Upravnog odbora HPB-a.

„Kao ključni finansijski partner, HPB će startapovima omogućavati pristup finansijskim uslugama i pilot-projektima te učestvovati u razvoju fintech regulative s Ministarstvom finansija. Cilj je Banke jačanje fintech industrije i primena domaćih fintech rešenja za unapređenje poslovanja, uz pozicioniranje HPB-a kao poželjnog poslodavca za IT stručnjake. HPB je posvećena inovacijama koje poboljšavaju finansijske usluge i korisničko iskustvo, jačajući svoju ulogu u fintech razvoju kroz digitalnu transformaciju i saradnju unutar zajednice“, poručio je Josip Majher, član Upravnog odbora HPB-a.

Po treći put zaredom Money Motion Startup Pitch takmičenje podržaće Srpska agencija za malo preduzetništvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO).

„Kao najvažnija Vladina agencija posvećena je stvaranju finansijskog ekosistema koji podržava razvoj malog i srednjeg preduzetništva, a posebno onih preduzetnika s idejama i inovacijama kako bi lakše ušli na tržište. Preduzetnici koji se nalaze u fazi razvoja svojih usluga ili proizvoda često nemaju pristup finansiranju, pa upravo za te preduzetnike HAMAG-BICRO nudi ciljane programe. Osim finansiranja, HAMAG-BICRO osigurava i stručno mentorstvo i podršku za preduzetnike povećavajući na taj način njihove šanse za uspešan ulazak na tržište. Stoga podržavamo konferencije poput Money motiona, a pogotovo startup takmičenje čiji smo pokrovitelj već treći put zaredom“, izjavio je Vjeran Vrbanec, predsednik uprave HAMAG-BICRO.

Foto: Promo

Napeto takmičenje održat će se tokom prvog dana konferencije na Startup pozornici, a dobitnike ćemo saznati na kraju drugog dana pred završnom ceremonijom. Svoju ulaznicu s popustom od 20 posto na last minute cenu možete nabaviti na platformi Entrio, a u nastavku pogledajte ko će se sve i iz kojih zemalja te s kakvim rešenjima takmičiti:

FraudShield (Mađarska) – AI sistem za zaštitu od prevara i phishing napada, pomaže organizacijama smanjiti curenje podataka i finansijske gubitke te podiže svest o sajber sigurnosti.
eFrontiers (Švajcarska) – Gamificirana mikro-learning platforma koja omogućuje finansijskim institucijama korišćenje finansijske edukacije kao marketinškog alata, povećavajući angažman i generisanje potencijalnih klijenata do 20 puta.
FINSO (UK) – AI platforma za kreditiranje i analitiku koja optimizuje procese odobravanja zajmova i pruža personalizovane finansijske proizvode za potrošače i banke.
IDCanopy (Austrija) – Sveobuhvatna onboarding platforma koja integriše KYC, KYB, e-potpise i usklađenost sa propisima, poboljšavajući sigurnost i efikasnost za finansijske institucije.
Refinance (Srbija) – Softver koji prati kamatne stope kredita i upozorava korisnike na mogućnosti refinansiranja, maksimizirajući uštede smanjenjem otplatnog perioda.
Veli UAB (Litvanija) – Platforma koja omogućuje finansijskim savetnicima jednostavno ulaganje u već diverzifikovane kripto portfolije, automatizujući proces upravljanja imovinom.
Genesis (Srbija) – Tokenizovana crowdfunding platforma za industriju zabave koja pomaže nezavisnim kreatorima da obezbede finansiranje te omogućuje investitorima učešće u kreativnim projektima.
Reel News (Srbija) – Korisnički vođena platforma za vesti koja koristi AI i blockchain za pružanje nepristrasnih informacija, podršku novinarstvu i angažman zajednice.
Glokal AI (Nemačka) – AI rešenja za ERP sisteme koja modernizuju poslovne procese u finansijama i opskrbnim lancima kroz automatizovane odluke u stvarnom vremenu.
Monkey Signals (UK) – AI sistem za automatizovano trgovanje koji ne samo da generiše signale, već i automatski izvršava trgovine, eliminišući ljudske neefikasnosti.
TBUY (Jermenija) – Višenamenska e-commerce platforma koja smanjuje operativne troškove, minimizuje prevare i omogućuje skalabilna tržišta na globalnom nivou.
CertHub (SAD/BIH) – Sigurna platforma za digitalni identitet i proveru akreditacija koja koristi blockchain i zero-knowledge dokaze za zaštitu privatnosti u finansijama, zdravstvu i obrazovanju.
DigFin (Slovačka) – AI platforma za digitalizaciju hipoteka koja omogućuje online podnošenje zahteva, daljinsku prodaju hipotekarnih kredita i automatizaciju bankarskih procesa.
vestr ag (Švajcarska) – Cloud SaaS platforma za digitalizaciju upravljanja investicijskim proizvodima, optimizujući procese i smanjujući regulatorne rizike za finansijske institucije.
Outpost Chess (Srbija) – Platforma za monetizaciju veština šaha putem takmičarskih igara i turnira s pravim novcem, cilјajući na tržište vredno 1,5 milijardi dolara.
Tap2Pay (Poljska) – Omnikanalna platforma za plaćanja koja omogućuje besprekorno izvršenje transakcija putem web stranica, društvenih mreža i aplikacija za razmenu poruka.
DeFi Koala (Srbija) – DeFi platforma koja omogućuje pasivnu zaradu na kriptovalutama putem fiksnih prinosa, bez potrebe za aktivnim trgovanjem.
Producting.ai (Nizozemska) – AI agenti za upravljanje proizvodima koji automatizuju ključne zadatke, pružajući timovima real-time analize tržišta i konkurencije.
Finanz (Italija) – Finansijska super-aplikacija koja kombinuje učenje, štednju i ulaganje, koristeći AI za personalizovanu edukaciju i strategije ulaganja.
Bombax (Srbija) – Monegra, aplikacija za finansijsku edukaciju dece, koja ih kroz interaktivne lekcije podučava osnovama štednje i finansijske nezavisnosti.

Promo