izborili se štrajkom

STIŽU PARE ZA BIVŠE RADNIKE ČUVENE FIRME U SREMSKOJ MITROVICI: Evo od čega će zavisiti iznos novčane pomoći i ko dobija najviše

Shutterstock

Grad Sremska Mitrovica je odlučio da pruži podršku bivšim zaposlenima firme „EUROZEIT“ d.o.o. koja je zatvorena, kako bi im pomogao da prevaziđu tešku finansijsku situaciju nastalu usled gubitka posla i neisplaćenih otpremnina. Odluka o dodeli jednokratne novčane pomoći doneta je s ciljem poboljšanja materijalnog položaja tih radnika. Ova odluka će se naći pred odbornicima grada Sremska Mitrovica 11. februara.

Prema odluci, bivši zaposleni koji su izgubili radnu poziciju usled likvidacije, a kojima su nakon toga oduzeta prava na otpremninu, imaće pravo na jednokratnu novčanu pomoć. Iznos pomoći zavisiće od radnog staža, a utvrđeni procenti su sledeći: 40% prosečne zarade za radnike sa do pet godina staža, 76% za one sa 5 do 10 godina, i 120% za radnike sa više od 10 godina staža u preduzeću.

Grad Sremska Mitrovica obezbedio je sredstva za ovu meru kroz budžet, dok će Gradska uprava za socijalnu zaštitu i zdravstvo biti odgovorna za administrativnu i finansijsku realizaciju ove odluke. Pomoć će biti dodeljena putem javnog poziva, a grad se obavezao da sredstva za isplatu jednokratne pomoći osigura iz tekuće budžetske rezerve.

Odluka se temelji na Zakonu o socijalnoj zaštiti i Zakonu o lokalnoj samoupravi, koji omogućavaju lokalnim vlastima da pruže podršku građanima koji se nađu u iznenadnoj socijalnoj potrebi. Grad Sremska Mitrovica ovim činom želi da pomogne radnicima koji su usled likvidacije preduzeća dovedeni u tešku situaciju i izbegnu dalje pogoršanje njihovog materijalnog stanja.

Foto: Shutterstock

S obzirom na to da su mnogi od tih radnika ostali bez sredstava za život, dodela jednokratne pomoći predstavlja ključnu meru za stabilizaciju njihovog finansijskog položaja.

Radnice kompanije „Eurozeit“ u štrajku zbog neisplaćenih otpremnina: „Nismo obrazovane, ali tražimo svoja prava“

Kompanija „Eurozeit“ iz Sremske Mitrovice ušla je u dobrovoljnu likvidaciju u oktobru prošle godine, što bi ostavilo oko 160 radnika bez posla i bez ikakvih otpremnina. Radnici ove fabrike su istog dana, nakon saznanja o likvidaciji, stupili u štrajk, tražeći objašnjenja i pravdu.

Ubrzo nakon štrajka radnika, stigla je pomoć od lokalnih vlasti, koje su odlučile da preduzmu potrebne korake kako bi zaštitile prava zaposlenih u kompaniji „Eurozeit“. Više od 160 radnika ove fabrike, koji su se našli u procesu dobrovoljne likvidacije, ostali su bez posla i, prema njihovim tvrdnjama, bez obećanih otpremnina. Deo radnika je već dobio otpremninu, ali ostatak zaposlenih nije mogao da dobije ni objašnjenje o svom statusu, što je dovelo do nezadovoljstva i pokrenulo štrajk.

Radnici su tražili pošten tretman, zahtevajući da se prema svima postupa jednako. Gradonačelnik Sremske Mitrovice Branislav Nedimović, odmah je reagovao, obezbedivši pravnu pomoć za radnike, dok su u međuvremenu pokrenuti pregovori sa nadležnim institucijama kako bi se ispitalo poslovanje kompanije i utvrdilo da li su svi zakonski uslovi ispunjeni. Uz podršku lokalnih vlasti i angažovanje pravnog tima, radnici sada očekuju da će dobiti zaslužene naknade i da će se rešavanje njihovih prava staviti na prvo mesto.

BiznisKurir.rs