SRBIJA ĆE OD SADA ZARAĐIVATI OD PRODAJE PEPELA: EPS prodaje 30 miliona tona, a ujedno i štiti životnu sredinu
U narednih 10 godina „Elektroprivreda Srbije“ prodaće 30 miliona tona pepela liderima u proizvodnji građevinskih materijala - konzorcijumu koji čine „Lafarge Srbija“ i „Elixir Group“, kao i kompaniji „Moravacem“. Današnje potpisivanje ova dva ugovora ima veliki značaj sa aspekta uvođenja principa cirkularne ekonomije ne samo u EPS, već i u Srbiji.
- Dvadeset miliona tona pepela iz termoelektrane „Nikola Tesla B“ ugovoreno je sa konzorcijumom „Lafarge“ i „Elixir Group“, a 10 miliona tona pepela iz Ogranka „TE- KO Kostolac“ sa kompanijom „Moravacem“. Na ovaj način sa partnerskim kompanijama dajemo primer dobre prakse koja unapređuje oblast zaštite životne sredine i uvodi princip cirkularne ekonomije u svoje poslovanje. Naši partneri investiraće u opremu za unapređenje kapaciteta za preuzimanje i utovar pepela koja nakon toga ostaje u vlasništvu EPS. Istovremeno, na odgovoran način uticaćemo i na troškove koji se tiču odlaganja pepela. „Elektroprivreda Srbije“ na godišnjem
nivou generiše 6 do 7 miliona tona pepela, a samo 5 do 6% od ukupno proizvedene količine se plasira na tržište Srbije i najveći deo odlaže na deponije pepela i šljake koje funkcionišu u okviru „Elektroprivrede Srbije“, i kao takav ima status neopasnog otpada – rekao je Dušan Živković, generalni direktor EPS.
Živković je istakao i da se zahvaljujući novim proizvodnim tehnologijama pepeo danas s pravom može posmatrati kao dragocen resurs i pruža se prilika da se trajno zbrine u novim građevinskim proizvodima.
- Ponosni smo što smo deo ovakvog konzorcijuma i ove strateški važne odluke EPS, jer udruženo sadejstvo velikih industrijskih aktera imaju nemerljiv značaj ne samo za „Elektroprivredu Srbije“ i zbrinjavanje nusproizvoda već i za širu zajednicu u pogledu ekološkog uticaja. Na ovaj način EPS će direktno smanjiti količinu pepela koju odlaže na pepelišta i samim tim doprineti smanjenju negativnog uticaja na zemljište, vodu i vazduh, ali i ostvariti uštede na troškovima za odlaganje pepela. Razmatranje upotrebe pepela kao sirovine, u cilju smanjenja eksploatacije prirodnih sirovina, predstavlja jedan od ključnih postulata cirkularne ekonomije, a za kompaniju „Lafarge Srbija“ kao lidera u dekarbonizaciji industrije se podrazumeva da će uvek podržati ovakve inicijative u nadi da ćemo udruženi i u godinama pred nama graditi napredak za ljude i planetu - izjavio je Dimitrije Knjeginjić, generalni direktor kompanije „Lafarge Srbija“.
- Industrija građevinskih materijala ima ključnu ulogu u stvaranju cirkularne ekonomije. U kompaniji „Moravacem“, članici CRH Grupe, posvećeni smo razvoju cirkularnih rešenja sa niskim CO2 emisijama za naše kupce. Realizacija ovog ugovora će imati značajan pozitivan uticaj ne samo na prirodno okruženje i lokalnu zajednicu, već će doprineti i stvaranju dodatne vrednosti za učesnike u lancu
snabdevanja. Ovo strateško partnerstvo sa „Elektroprivredom Srbije“ omogućiće nam da smanjimo CO2 otisak materijala koje proizvodimo, sarađujući i inovirajući kako bismo unapredili način na koji je gradimo naš svet - izjavio je Siniša Mauhar, generalni direktor kompanije Moravacem.
Svečanom potpisivanju ugovora prisustvovali su Jovana Joksimović, pomoćnik ministra rudarstva i energetike za međunarodnu saradnju, evropske integracije i upravljanje projektima, i Sara Pavkov, državni sekretar Ministarstva životne sredine. Prodaja pepela po ovim ugovorima realizovaće se uz ispunjenje određenih uslova među kojima je pribavljanje REACH broja za pepeo i izgradnja i puštanje u rad opreme za preuzimanje pepela.
Biznis.kurir.rs