i kriptovalute nestabilne

DOLAR PONOVO OJAČAO, A JEDNA VALUTA ZNATNO OSLABILA! Akcije pale sa dvomesečnih maksimuma, a ove dve zemlje su uzdrmale tržišta međusobnim carinama

Shutterstock

Američki berzanski fjučersi su oscilirali, dolar je ojačao, a akcije u Hong Kongu pale su sa dvomesečnih maksimuma u utorak, dok su SAD i Kina uzdrmale finansijska tržišta međusobnim carinama, povećavajući strah od šireg i štetnijeg trgovinskog sukoba.

Fjučersi na S&P 500, koji su ranije ojačali nakon što su Meksiko i Kanada postigli dogovor o odlaganju američkih tarifa, prešli su u gubitak od 0,2 odsto. Evropski fjučersi oslabili su za 0,1 odsto, dok je evro oslabio ispod 1,02 dolara zbog straha da bi Evropa mogla biti uvučena u sukob, prenosi Reuters.

Ponovni pritisak prodaje pogodio je kanadski dolar i meksički pezos, dok je dolarov indeks porastao za 0,2 odsto, dostigavši 108,78 poena. Hongkonški indeks Hang Seng, koji je dostigao najviši nivo u 2025. godini zahvaljujući očekivanjima da će Kina pregovarati s američkim predsednikom Donaldom Trampom (Donald Trump) smanjio je prethodne dobitke.

Dodatna tarifa od 10 odsto na kineski izvoz u SAD stupila je na snagu u utorak, a Peking je ubrzo objavio istragu protiv kompanije Google i uvođenje tarifa na uvoz američke nafte, uglja, gasa, automobila i poljoprivredne opreme od 10. februara. Juan je oslabio na 7,3236 za dolar nakon što su američke tarife stupile na snagu, dok je australijski dolar, koji se često smatra indikatorom kineske valute, pao za 0,7 odsto na 0,6180 dolara.

Foto: Vladyslav Starozhylov / Alamy / Alamy / Profimedia

Kineska tržišta su zatvorena zbog praznika Lunarne Nove godine, a investitori će pažljivo pratiti gde će Kina odrediti valutni kurs u sredu ujutru kako bi procenili njen pregovarački stav. Trampov sekretar za štampu izjavio je da će predsednik SAD razgovarati s kineskim predsednikom Sijem Đinpingom u narednim danima, ali za razliku od pregovora s Kanadom i Meksikom, manje je jasno gde bi mogli pronaći zajednički jezik.

„Potpuno je drugačija priča jer je Kina i ekonomski rival, ali i politički protivnik. Ako Kina ne napravi ogromne ekonomske ustupke, ne mislim da će Tramp obustaviti ove tarife,“ rekao je Naka Macuzava, glavni makro strateg Nomure iz Tokija.

Trampove promenljive trgovinske politike dovele su do turbulentnog početka nedelje, ispunjene velikim poslovnim izveštajima. Kanadski dolar zabeležio je najveći jednodnevni raspon od početka pandemije, dok su kriptovalute bile nestabilne.

Bitcoin je oslabio za tri odsto, dostigavši 98.750 dolara, dok su investitori tražili sigurnost u zlatu, koje se približilo rekordnim vrednostima. Prinosi na desetogodišnje američke obveznice porasli su za tri bazna poena, na 4,57 odsto.

BiznisKurir/Biznis.rs