Sve o raku prostate: Jednostavna, ali redovna analiza krvi otkriva bolest u ranom stadijumu, što daje mogućnost izlečenja
Oko 3.000 muškaraca u proseku godišnje u Srbiji dobije dijagnozu raka prostate, a oko 1.000 pacijenata premine od ove bolesti koja bi samo jednom jednostavnom, ali redovnom analizom krvi mogla da se otkrije u ranom stadijumu, pa i izleči.
Ne postoji, ističe za Kurir urolog prof. dr Zoran Džamić, direktor Klinike za urologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije, nijedan specifičan simptom za koji bismo mogli da kažemo: "E, ovo bi mogao da bude karcinom prostate."
- Svi ti simptomi imaju zajednički imenitelj - simptomi bolesti donjeg urinarnog trakta. Svaki od njih pojedinačno ili zbirno mogu biti znaci karcinoma, ali i zapaljenja ili dobroćudnog uvećanja prostate - objašnjava prof. Džamić.
Ali ne treba čekati simptome, a time i rizik da se bolest, čija se dijagnoza beleži kao C61, već proširila. Redovno treba raditi samo jednu jednostavnu analizu.
- Kako nema specifičnih simptoma karcinoma prostate, prevencija je vrlo bitna. Potrebno je uraditi jednu krvnu analizu - lipoproteina koji se naziva PSA ili prostata specifični antigen. Luči se u ćelijama prostate i može da bude pokazatelj karcinoma prostate, najčešće u početnom stadijumu - kaže prof. Džamić i dodaje da vrednosti PSA mogu da budu poremećene i kada je reč o akutnom ili hroničnom zapaljenju prostate, dobroćudnom uvećanju prostate, tj. benignoj hiperplaziji prostate.
Preporučuje se, ističe profesor, da svi muškarci od 45. godine jednom godišnje urade PSA, a oni koji imaju genetsku predispoziciju, odnosno karcinom prostate u porodici, to treba da čine već kad napune 40 godina.
- Velike populacije muškaraca u svetu se danas skrininguju putem PSA, gde se vidi da li je procenat novootkrivenih karcinoma statistički značajan. U Srbiji je, prema podacima "Batuta", oko 3.000 novoobolelih i 1.000 preminulih godišnje i tu se otprilike uklapamo u evropske standarde - navodi prof. Džamić, pa objašnjava:
- Analiza PSA sastoji se iz tri dela - određivanje PSA total (ukupne) vrednosti, free vrednosti, tj. slobodnog PSA, i razlomka između free i total PSA. Na osnovu ta tri parametra možemo da postavimo sumnju da pacijent ima karcinom prostate.
Ali povišene vrednosti PSA samo su startna osnova i radna hipoteza na koju treba uraditi dodatne analize i preglede.
- Poslednjih nekoliko godina i kod nas je u širokoj upotrebi analiza tzv. multiparametarske nuklearne magnetne rezonance ili MRI karlice, tj. prostate, gde kolege radiolozi, na osnovu radioloških karakteristika tkiva prostate, mogu da postave sumnju da je reč o karcinomu prostate. To su neke osobine tkiva koje se nazivaju PIRADS 1, 2, 3, 4 ili 5. Kada imate vrednosti PIRADS 3, 4 ili 5, koji je najviši stepen, skoro sa sigurnošću možete da pretpostavite da je reč o karcinomu prostate - navodi poznati urolog i dodaje da niže vrednosti na PIRADS skali zahtevaju intenzivno praćenje pacijenta kako ne bi došlo i do skoka vrednosti PSA i do promene radioloških karakteristika.
Sumnja na rak prostate na osnovu povišene vrednosti PSA i višeg stadijuma PIRADS zahteva sledeću dijagnostičku proceduru - tzv. transrektalnu biopsiju prostate.
- Pacijentu se preko debelog creva, odnosno prednjeg zida rektuma, biopsijskom iglom vođenom ultrazvukom biopsira šest do 12 uzoraka tkiva iz prostate, što je preporuka u svim vodičima. Ta patohistološka analiza tkiva daje definitivnu dijagnozu - naglašava profesor i dodaje:
- Uglavnom se poklapa PIRADS sa pretpostavljenom dijagnozom, ali u poslednje vreme imamo relativno često i slučajeve da nemamo baš takvo slaganje vrednosti PSA i MRI. Međutim, to ništa ne umanjuje nijednu od ove tri dijagnostičke procedure koje su zlatni standard u algoritmu dijagnostike karcinoma prostate sa željom da se otkrije početni karcinom, kako bi pacijenti mogli da se leče.
Samo rano otkriveni karcinom, koji je ograničen samo na prostatu, može se adekvatno lečiti i izlečiti, ističe profesor, što znači da pacijent oboli od maligne bolesti, ali terapijskim procedurama bude izlečen.
Zlatni standard u lečenju je hirurgija.
- To je radikalna prostatektomija, koja u zavisnosti od toga da li se radi otvorenim operativnim rezom, transperinealnim, retropubičnim, itd. može da daje određene karakteristike u postoperativnom toku. Druge hirurške procedure su laparoskopija - radikalna laparoskopska prostatektomija i ono što očekujemo i kod nas u narednih nekoliko meseci - robotska radikalna prostatektomija, što je kruna svega. Daje najbolji kvalitet života posle operacije, vrlo mali broj dana lečanja u bolnici i vrlo brzo vraćanje pacijenta u normalu - objašnjava prof. Džamić.
Lokalizovani karcinom može se lečiti hirurški, ali uznapredovali iliti metastatski - ne.
- Karcinom prostate ima svoje faze u razvoju. Prva je hormon senzitivni, nakon toga je hormon senzitivni metastatski karcinom. Zatim ulazi u fazu kastraciono-rezistentnog, da bi došao u fazu kastraciono-rezistentnog metastatskog karcinoma, kada nažalost dolazi do smrti. Različitim modalitetima lečenja, a to podrazumeva androgenu blokadu (androgenu deprivaciju), zračnu terapiju, hemioterapiju, kao i tzv. androgen receptor target lekove (ART), što sve spada u red inovativnih terapija, uspeli smo da prevedemo karcinom prostate u uslovno rečeno hroničnu bolest. U poslednje vreme su popularne kombinacije dva ili tri leka, tzv. dabl i tripl terapija - objašnjava profesor i ističe:
- Rak prostate ima svoje faze i u jednom trenutku će iz hormon senzitivnog preći u kastraciono-rezistentni. Ali od lekara i njegovog poznavanja te problematike, koja nije nimalo jednostavna, zavisi koliko će pacijent u kojoj fazi bolesti da provede.
Inovativni lekovi produžavaju život, na listi RFZO potrebni i PARP inhibitori
Dr Vesna Stojanović, internista-onkolog iz Klinike za onkologiju UKC Niš, navodi da je stopa petogodišnjeg preživljavanja veća od 90% ako se bolest otkrije na vreme, dok procenat pada na 30% kad se otkrije u to metastatskoj fazi.
- Iako je metastatski karcinom prostate neizlečiva bolest, poslednjih 20 godina ostvaren je veliki napredak u terapiji.
- Inovativni lekovi su efikasni, pacijenti ih dobro podnose, znatno odlažu progresiju bolesti i produžavaju život pacijentu uz njegov očuvan kvalitet - ističe dr Stojanović i dodaje:
- Na listi RFZO dostupno je više inovativnih lekova iz grupe ARTA lekova, dok oni iz grupe PARP inhibitora nisu dostupni. Uvođenjem PARP inhibitora na listu zaokružili bismo algoritam lečenja karcinoma prostate.
PSA
- 0-4 ng/ml normalne vrednosti
- 4-10 ng/ml tzv. siva zona
- >10 verovatno karcinom prostate
- >20 ng/ml moguće metastaze na udaljenim sistemima organa, prvenstveno i najčešće na kostima
Jelena. J. Spasić