Novčanik

NOVOSAĐANKA PLATILA BUNDU I NIKAD JE NIJE DOBILA: Žene digle uzbunu, a ovaj potez prevarantkinje niko nije očekivao (foto)

Shutterstock, Printscreen

Da li vam se ikada dogodilo da naručite proizvod preko društvenih mreža, platite unapred, a ono što ste naručili nikada ne stigne? Nažalost, sve više građana postaje žrtva ovakvih prevara. Internet je preplavljen pričama o lažnim prodavcima, a društvene mreže često služe kao platforma za njihovo delovanje.

Jedan od najsvježijih slučajeva dolazi iz grupe „Novosađanke,“ gde je jedna članica podelila svoje iskustvo s prodavčicom koja joj je, umesto naručene bundice, "isporučila" blokadu na svim kanalima komunikacije.

"Platila sam, a bunda nikada nije stigla"

"Ja sam joj uplatila novac u petak, 13. decembra, za bundu koja nikada nije stigla. Plela je neistine nekoliko dana, a zatim me blokirala," piše prevarena žena u grupi. "Objavila sam ovo da bih upozorila druge. Naravno, prijavila sam je policiji, a pronaći ću je svakako! Ako je neko poznaje, neka zna da je prevarant."

Ovo je bunda koju nikada nije dobila:

Foto: Printscreen

Foto: Printscreen

Ova objava izazvala je lavinu komentara, a mnoge članice grupe podelile su svoja slična iskustva. Jedan od najpotresnijih slučajeva je priča o devojci koja je prevarena, a uz to se suočava i s teškom bolešću. Članice grupe odlučile su da organizuju prikupljanje novca kako bi joj nadoknadile štetu i možda poklonile bundu koju je želela.

Javno raskrinkavanje prevarantkinje

Javno raskrinkavanje prevarantkinje u Fejsbuk grupi Novosađanke dodatno je podiglo svest o opasnostima koje vrebaju u internet prodaji. Verujemo da će ovaj incident mnoge korisnike podstaknuti na oprez prilikom kupovine putem interneta i dogovora u prodajnim grupama.

Naime, post koji je nedavno objavila administratorka grupe Lana Francer otkrio je šokantnu priču o ženi koja je prevarila više članica grupe. Ova prevarantkinja prodala je istu bundu više puta, svaki put za 9.000 dinara, ali nikada nije isporučila robu niti vratila novac.

Foto: Printscreen/Facebook

Jedna od oštećenih žena ispričala je kako je uplatila novac za bundu, ali je nikada nije dobila. Iako je nekoliko dana pokušavala da je kontaktira, prevarantkinja ju je blokirala, a novac nije vratila. U upozorenju drugima, administratorka grupe objavila je ovu situaciju, a ubrzo su se pojavile i druge žene koje su imale slične negativne iskustva. Žene su podelile skrinšotove prepiski sa prevarantkinjom, a među njima je bila i jedna koja je obolela od karcinoma, što je dodatno potreslo javnost.

Zahvaljujući medijima novac je vraćen

Vest o prevarantkinji proširila se brzo, a ispostavilo se da je ova žena već poznata u nekim prodajnim grupama kao prevarantkinja. Ispostavilo se da je postavljala prodajne oglase sa fotografijama robe koju nije ni imala, skidajući slike sa interneta, dok je novac koji je uzimala slala kupcima bez isporuke proizvoda. Međutim, tek nakon što je priča dospela u medije, konkretno nakon što je Kurir izvestio o ovom slučaju,prevarantkinja je bila primorana da vrati novac svim oštećenim kupcima.

Lana Francer dala joj je rok od četiri dana da uplati novac, uz pretnju da će njeno ime postati još poznatije, što je očigledno nateralo ženu da vrati dugove. Kako je kasnije objavljeno, žene su dobile svoj novac nazad, uz izvinjenje prevarantkinje.

Da li će prevarantkinja naučiti iz svojih grešaka?

Nakon što je novac vraćen, jedan deo Novosađanki se nadao da će prevarantkinja shvatiti svoje greške i promeniti ponašanje. Međutim, drugi deo je iskazao sumnju, smatrajući da će prevarant ostati prevarant i da će samo čekati sledeću priliku. Iako je devojka izbegla tužbu, policija i inspekcija prate njen slučaj, što daje nadu da će odgovornost ipak biti utvrđena.

Ovaj incident služi kao podsećanje na važnost opreza prilikom onlajn kupovine, ali i kao dokaz da javnost, uz pomoć medija, može imati snažan uticaj na ispravnost i pravednost.