NAJPOVOLJNIJA ZEMLJA U EVROPI ZA KUPOVINU KUĆE: Za celu nekretninu se uštedi za manje od 10 godina, teško da može bolje od ovoga
Oni koji žive u Danskoj u najkraćem vremenskom periodu štedeće za kuću svih evropskih zemalja, preneo je nedavno BestBrokers.com. Proučavali su cene kuća, prosečni neto mesečni prihod, inflaciju i kamatne stope na hipoteke u 62 zemlje širom sveta.
- Pošto se cene i prihodi značajno razlikuju od zemlje do zemlje, BestBrokers je odlučio da ispita tržište nekretnina koristeći podatke o tome koliko bi meseci prosečna plata bila potrebna za kupovinu kuće u raznim evropskim zemljama - navodi se u njihovom izveštaju, koji ne uključuje mesečnu potrošnju na hranu, smeštaj, komunalije ili bilo šta drugo. Drugim rečima, samo cela, gola prosečna plata za kupovinu kuće, pa su na kraju dobijeni podaci samo na teoretskom nivou.
Prema njihovim rečima, prosečna imovina od 100 kvadratnih metara košta čak 114 neto zarada isplaćenih u Danskoj, što ovu severnu zemlju čini najpovoljnijom u Evropi za kupovinu kuće. Za sve ostalo, Danska je rangirana kao najskuplja zemlja u EU u 2023. (cene roba i usluga bile su 43 odsto iznad proseka EU, prema podacima Evrostata) i ima sedmu najvišu prosečnu godišnju platu u Evropi.
Irska i Švedska su druga i treća najpristupačnija zemlja u Evropi sa 123, odnosno 129 prosečnih neto plata, što je dovoljno za kupovinu kuće od 100 kvadratnih metara i potrebno je otprilike deset godina izdvajanja plata, piše Euronjuz.
Gde u Evropi najduže štedeti za kuću?
Na dnu rang-liste u Evropi su Češka i Slovačka. U njima prosečna kuća od 100 kvadrata košta 297 puta više od prosečne plate koja bi mogla da se zaradi skoro 25 godina – ako neko može da uštedi polovinu svoje neto plate i tako provede 50 godina, zašto ne bi kupio kuću.
Hrvatska je u istraživanju zauzela 26. mesto među 34 evropske zemlje sa 238 plata, što bi značilo da za kupovinu kuće od sto kvadrata treba da uštedimo celokupnu prosečnu platu za nešto manje od 20 godina.
Najpovoljnija zemlja na svetu za kupovinu kuće u odnosu na plate je Južna Afrika, čijem stanovništvu je potrebna 71 prosečna plata da bi posedovala nekretninu od 100 kvadratnih metara.
Sjedinjene Države su zauzele drugo mesto na ovoj rang listi. Međutim, cene nekretnina se veoma razlikuju od zemlje do zemlje. Izveštaj je otkrio da je u SAD za kupovinu kuće potrebno 76 prosečnih mesečnih plata, što je otprilike onoliko koliko se zaradi za šest godina. Na dnu liste je Nepal sa 684 plate potrebne za kupovinu kuće, a odmah iza njega je Turska, gde je broj 631, što je ekvivalent više od 52 godine prihoda.
biznis.kurir.rs/Tportal