DA SE ZNA

NEKO VAS POSMATRA I DOK PEČETE KROMPIR: Neverovatno otkriće! Jedan od najprodavanijih uređaja opremljen uređajima za praćenje

Profimedia

Naša privatnost je odavno prodata najvišoj ponudi. Svaki naš pokret, svaki korak, svaki krompir koji ispečemo u fritezi – neko nas posmatra.

Friteze prave ukusan pečeni krompir i, čini se, prilično su efikasne špijunske naprave. Prošlog meseca, potrošačka grupa Vhat? je izdao upozorenje da su svakodnevni pametni uređaji, uključujući tri kineske friteze na vrući vazduh, "puni tragača" i uključeni u "preterano" nadgledanje, upozorava kolumnista Gardijana Arva Mahdavi.

Dakle, dok ste kuvali večeru, čini se da su neki od tih friteza možda snimali porodične razgovore i slali podatke serverima u inostranstvu preko svojih aplikacija za pametne telefone.

Foto: Printscreen YouTube/TVK3

Kancelarija Poverenika za informacije sada se pozvala na izveštaj Who? i najavio da će u proleće 2025. izdati nove smernice o tome kako proizvođači pametnih uređaja treba da se pridržavaju zakona o zaštiti podataka.

Možda će čim se ove smernice objave, sve tehnološke kompanije koje trenutno pljačkaju vaše podatke odmah promeniti svoje ponašanje i početi da tretiraju vaše lične podatke sa najvećim poštovanjem.

U slučaju da se to ne dogodi, postoji rešenje: prestanite da kupujete nepotrebne "pametne” uređaje, savetuje kolumnista. Ako 2024. unesete objekat povezan na internet u svoj dom, apsolutno biste trebali očekivati da će vas prisluškivati. Takođe treba da budete spremni na mogućnost da ga neko hakuje.

Naša privatnost je odavno prodata največoj ponudi. Svaki naš pokret, svaki korak, svaki krompir koji ispečemo u fritezi – neko nas posmatra. Malo je što možemo učiniti kao pojedinci u borbi protiv ovog stalnog nadzora. Ali možemo biti svesniji kakve pametne uređaje unosimo u svoje domove.

Foto: Shutterstock

Dokazani slučajevi špijunaže putem pametnih uređaja

Slučaj špijunske friteze nije prvi put da se dovodi u pitanje u kojoj meri pametni uređaji prate naše aktivnosti bez našeg znanja.

Skandali sa glasovnim asistentima

Jedan od najpoznatijih slučajeva praćenja neželjenih korisnika otkriven je sa Amazon Aleka, kada je dokazano da uređaj snima razgovore čak i kada nije aktiviran ključnom reči. Google Home Mini je takođe uhvaćen kako snima sve što se dešava u njegovoj blizini, šaljući podatke direktno na Google-ove servere.

Sigurnosne kamere i pametni televizori

Prstenaste kamere, u vlasništvu Amazona, iskusile su višestruke hakerske napade tokom kojih su napadači dobili pristup video fidovima iz domova korisnika. U jednom uznemirujućem slučaju, haker je komunicirao sa osmogodišnjom devojčicom koja se predstavljala kao Deda Mraz.

Samsung pametni televizori su takođe bili pod lupom kada je otkriveno da njihova funkcija glasovne kontrole neprekidno snima razgovore u prostoriji i šalje ih trećim licima.

Kako da se zaštitimo od digitalnog nadzora?

Osnovne mere bezbednosti:

- Redovno ažuriranje softvera

- Korišćenje jakih i jedinstvenih lozinki

- Isključivanje uređaja kada se ne koriste

- Pažljivo pročitajte uslove korišćenja pre instalacije


Napredne mere zaštite

- Ograničavanje pristupa mikrofonu i kameri

- Korišćenje VPN-a za zaštitu mrežnog saobraćaja

- Isključite opcije praćenja u podešavanjima uređaja

- Redovna provera podešavanja privatnosti

- Pravni propisi i prava korisnika

Evropska unija je kroz GDPR uvela stroge propise o zaštiti podataka koji štite korisnike od neovlašćenog prikupljanja podataka. Međutim, mnoge kompanije i dalje pronalaze načine da zaobiđu ove propise ili dobiju saglasnost korisnika kroz složene uslove korišćenja koje malo ljudi čita.

Budućnost digitalne privatnosti

Stručnjaci upozoravaju da će problem digitalnog nadzora postajati sve složeniji sa razvojem veštačke inteligencije i Internet of Things (IoT) tehnologija. Posebno zabrinjavaju slučajevi kada se prikupljeni podaci koriste za kreiranje detaljnih korisničkih profila koji se zatim mogu zloupotrebiti u različite svrhe.

Iako pametni uređaji donose mnoge pogodnosti u naše živote, važno je da budemo svesni njihovih potencijalnih rizika po privatnost. Svest i proaktivan pristup bezbednosti ključni su za zaštitu ličnih podataka u digitalnom dobu.

Kurir Biznis/Poslovni.hr