Uspeh u osnovnoj školi usmerava obrazovanje deteta

KOD NJIH SREDNJOŠKOLCI NE MOGU BEZ 1.000 € DA UPIŠU ŠKOLU: Knjige ih dodatno koštaju, a roditelji su prinuđeni da ih finansiraju do 25. godine!

Shutterstcok

Jedna godina školovanja u gimnaziji u Švajcarskoj košta roditelje u proseku više od 1.000 franaka. S druge strane studiranje na fakultetima Švajcarskog univerziteta u proseku je od 800 do 1.200 franaka po semestru, a kupovina knjiga je posebna stavka. Važno je napomenuti da su roditelji koji školuju svoju decu u obavezi da ih finansiraju do 25. godine.

- Postoji jedna jako važna olakšica, a to je da u periodu dok njihova deca pohađaju gimnaziju, a onda nastavljaju studije, roditelji zbog finansiranja njihovog obrazovanja imaju pravo na smanjenje poreza na zarade - kaže profesor Slobodan S. navodeći iskustvo roditelja čija deca pohađaju tamošnje škole.

Foto: Tatjana Stamenković

Jedna od najuređenijih evropskih zemalja Švajcarska može se pohvaliti funkcionalnim sistemom obrazovanja, a Švajcarci osim teorije veliku pažnju u obrazovanju poklanjaju i primeni teoretskog znanja u praksi. Oni od malena uče svoju decu da rade, i da žive od svog rada poštujući racionalnost u potrošnji kad odrastu i postanu samostalni, a to je ranije kod njih nego kod nas.

Kako izgleda obrazovanje osnovaca

- Deca testove iz matematike, maternjeg jezika, poznavanja prirode rade u školi. Nakon ocenjivanja donose ih roditeljima na uvid, ali ih nakon toga vraćaju u školu. Najveća, odlična ocena je 5,5 i 6. Veliku pažnju poklanjaju matematici i maternjem jeziku, ali i prirodi i poznavanju biljnog i životinjskog sveta koji ih okružuje i to od prvog razreda osnovne škole, kaže profesor Slobodan i dodaje:
- Osnovci u prvom razredu imaju čas plivanja svake nedelje. Na kraju školske godine dobijaju diplomu ukoliko su savladali ovu sportsku
disciplinu. Svake nedelje u okviru nastave u rasporedu je i boravak u prirodi. To je izuzetno važan segment u nastavi a po školskom rasporedu je jednom nedeljno.

Foto: Tatjana Stamenković

Zanimljivo je, recimo, da već u prvom razredu mogu pokazati koliko poznaju prirodu. U testu ovako izgleda jedno od pitanja:

- Slika listova različitog drveća je sa jedne strane testa koji osnovci popunjavaju odgovorima u produžetku, kom drveću pripadaju listovi
sa slike. Vikendima Švajcarci praktikuju da porodično obilaze parkove životinja u okruženju i borave u prirodi. Najmlađi uživaju upoznajući prirodu i živi svet. Jedna od obaveza roditelja su roditeljski sastanci u školi. Poželjno je da njima prisustvuju oba roditelja, što je za svaku pohvalu i što je jako važno. Kod nas se dešava neretko, da se na roditeljskim sastancima roditelji uopšte i ne pojave do kraja školske godine - napominje sagovornik Kurira.


Uspeh u osnovnoj školi usmerava dalje obrazovanje deteta. Do šestog razreda je klasična osnovna škola, a od sedmog do devetog razreda podela na školu "Sekundar" i školu "Real". ŠPrva je korak ka gimnaziji i srednjim školama, a druga ka dualnom obrazovanju sa dva dana nastave i tri dana prakse. Ranije počinju da zarađuju, što im omogućava praktičan rad, a i firma im pruža šansu za nastavak obrazovanja.

Sagovornik Kurira ukazuje i na sistem dualnog obrazovanja koji se godinama unazad primenjuje u evropskim zemljama.

- Dualno obrazovanje pruža mogućnost da se ranije uključuju u posao u struci, ali da i dalje nastave školovanje. Drugim rečima napreduju u sticanju znanja, ali i iskustvu u praksi do bolje pozicije u firmi i veće zarade. Naravno da ima mladih koji se odlučuju za studiranje na tamošnjim fakultetima i počinju sa radom po završetku studija. U ovoj zemlji 90 odsto studenata pored obaveza na fakultetu, angažuju se i u obavljanju dodatnih poslova, kada nemaju predavanja, a svojim honorarnim radom sebi obezbeđuju džeparac. Sve je stvar izbora i odluke koju podržavaju i roditelji.