KAZNE I DO 50.000 € ZA ONE KOJI PREKRŠE PROPISE: Gradovi uveliko uvode zabrane, ali će za novogodišnje veče imati pune ruke posla
Ljubitelji vatrometa i petardi ove će godine za doček Nove godine u mnogim nemačkim gradovima morati pažljivo obratiti pažnju na to gde smeju praviti vatromete, a gde ne. Zbog bezbednosti od požara i zaštite od povreda, brojni gradovi i opštine žele da uspostave zone zabrane petardi, pokazalo je istraživanje nemačke novinske agencije dpa.
Kršenje pravila ponekad donosi kazne
Pirotehnika je zabranjena širom zemlje u blizini bolnica, domova za decu i starije osobe, crkava ili zgrada koje su lako zapaljive, poput drvenih kuća. Gradovi takođe imaju mogućnost da zabrane upotrebu petardi u drugim područjima.
Na primer, u Minhenu je od 2019. zabranjeno korišćenje petardi unutar celog centralnog gradskog prstena, rekla je portparolka odeljenja gradske uprave. Glavni grad Bavarske, kao i drugi bavarski gradovi, objavili su mape zabranjenih zona na svojim sajtovima.
U Kelnu se već drugi put primenjuje velika zona u centru grada u kojoj je zabranjeno pucanje petardi.
Dizeldorf takođe ne dozvoljava pucanje u starom gradskom jezgru, kao ni u delovima duž obala Rajne, koji ponovo predstavljaju zone zabrane petardi. Međutim, drugi gradovi u Severnoj Rajni-Vestfaliji, poput Dortmunda, nemaju lokalne zabrane.
Bez pirotehnike i u Hanoveru
Pirotehnika je zabranjena u velikim delovima glavnog grada Donje Saksonije, Hanovera.
Ove godine, prvi put, grad planira da uključi Kancelariju za javni red kako bi sprovodila zabrane petardi. Oslanjaju se i na pomoć restorana i barova u zabranjenim zonama, koji bi trebalo unapred da obaveste i upozore goste na pravila.
U Bremenu je, između ostalog, zabranjeno praviti vatromete unutar 150 metara od gradske skupštine. Ta zgrada, koja je deo UNESCO svetske baštine, ima velike oslikane drvene plafone i rezbarije, a požar bi mogao izazvati ogromnu štetu.
U Erfurtu, u Tiringiji, skoro ceo stari grad je zona zabrane za rakete i petarde. Međutim, mnogi drugi tirinški gradovi naveli su da neće uvoditi posebne zone zabrane, osim zakonom propisanih. Na primer, Ajzenah je to opravdao visokim troškovima kontrole.
Istraživanje je pokazalo da u većim gradovima Saksonije neće biti novih zona zabrane.
Opasnosti od pirotehnike
Ljudi se često ozbiljno povrede, a ponekad i smrtno stradaju tokom upotrebe pirotehnike. Prošle godine, osamnaestogodišnjak je poginuo nakon aktiviranja petarde u Koblencu. Prema izveštaju policije, dvadesetdvogodišnjak je poginuo kada je ilegalna bomba eksplodirala u Boksbergu u Saksoniji.
biznis.kurir.rs/Fenix magazin