"OVO SU TRI STVARI KOJE ĆE UTICATI NA RAST ILI PAD CENE NAFTE" Antić za Kurir televiziju: "Ako se u sukob uvuče i Saudijska Arabija, smanjiće se njena ponuda!"
Kako bi pad režima i eskalacija situacije u Siriji mogla dugoročno da se odrazi na cenu nafte, ali i da li bi i u kojoj meri ova najnovija dešavanja, ne samo u Siriji, već i generalno aktuelni geopolitički uticaji na tržište nafte, mogli biti značajni i reflektovati se i na tržište Srbije do kraja ove, kao i sledeće godine, govorili su gosti jutarnjeg programa Kurir televizije, novinar i ekonomski stručnjak Milan Miličić i ekonomista Nemanja Antić.
Da li je ovaj skok cena bio neminovan i očekivan otkrio je Antić:
- Berze su i pre Trampovog mandata bile na maskimumu. Rast berzi, cene zlata i nafte duguje se svemu drugom, ne samo sukobu u Sriji. Na to utiče štampanje novca i smanjivanje kamatnoih stopa. Tubulencija i migracija dovode države u nestabilnost, pa se samom tim i više kupuje zlato. Njegovu cenu podgrevaju i bogati ljudi koji nose svoju imovinu u zlatu. Kad raste nafta, to je jača bazna inflacija. Raste inflacja, rastu plate, raste nestabilnost.
Svetski stručnjaci navode da bi pad Asadovog režima u Siriji mogao doneti negativne efekte i na duže staze, u zavisnosti od razvoja uopšte političke strukture Bliskog istoka. Šta to znači, šta bi mogla da donese 2025-ta svetskom, a pre svega, evropskom tržištu nafte govorio je Miličić:
- Sirija se nalazi u regionu gde su svi drugi veliki proizvođači nafte. Berza u samoj Sriji ne postoji, a sve ostale su odreagovale na dešavanja. Uvode određene aktivnosti kako će da odreaguju i na stanje na tržištu. Sirija nije veliko tržište koje može ne znam kako da utiče, ali sve je to domino efekat i pitanje je koliko će uticati.
Antić je potom istakao:
- Ako sukobi toliko eskaliraju da uvučete u rat i Saudijsku Arabiju koja je najveći izvoznik nafte, to je stvar koja smanjuje ponudu nafte. Uticale su i pojave Kovida, pala je proizvodnja, pa se i cena urušila. Kontrola, ratovi više zemalja koje su bogate i ekstremno veliki rast potrošnje su glavni faktori. Ako se oni dese, to će uticati na rast ili pad cene nafte.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs