proverite na vreme

AKO SE OVOGA SETITE TEK NA GRANICI, BIĆE KASNO! Niko ne razmišlja unapred, a niste ni svesni da zbog jedne stvari može da vam propadne ceo odmor

EPA/ Antonio Bat

Bliže nam se novogodišnji praznici, ali i zimski raspust koji deca jedva čekaju da provedu na nekoj planini prekrivenoj snegom. Međutim, ako se odlučite za odmor van granica Srbije, jedan propust može da vam napravi pakao od putovanja.

Mnogi misle da je sasvim dovoljno da imaju važeći pasoš, pa iz tog razloga nepromišljeno naprave veliku grešku. Iako mislite da je neophodno da vam lični dokument bude važeći u trenutku povratka sa odmora - to, ipak, nije uvek jedini uslov. Većina zemalja zahteva da pasoš važi određeni broj dana nakon isteka putovanja, zbog čega se mnogi nađu u problemu kad stignu do granice.

Koliko dugo pasoš mora da važi nakon planiranog povratka iz zemlje u koju putujete?

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova objašnjavaju da zahtev za minimalno trajanje važenja pasoša nakon planiranog datuma povratka zavisi od zemlje u koju se putuje. Savetuju da se ovi podaci proveravaju neposredno pre puta na zvaničnim sajtovima nadležnih institucija kako bi putnici imali tačne informacije.

Prema navodima Ministarstva spoljnih poslova, pasoš mora biti važeći najmanje tri meseca nakon predviđenog datuma povratka iz Šengenskog prostora i ne sme biti stariji od deset godina. Građanima se preporučuje da pre odlaska u inostranstvo detaljno provere kompletnu dokumentaciju potrebnu za ulazak u odabranu destinaciju.

Logika iza ovog pravila u vezi je sa trajanjem boravka. Naime, prema Šengenskom sporazumu, građani Srbije mogu boraviti u zemljama Evropske unije do 90 dana u okviru jednog šestomesečnog perioda. Pravilo o važenju pasoša osigurava da putnici ne ostanu bez validne putne isprave u slučaju da im boravak iz bilo kog razloga bude produžen.

Napomene za putnike u zemlje Šengenskog prostora

Pogranični organi pored važećeg biometrijskog pasoša mogu zatražiti i sledeće:

• pasoš mora biti važeći najmanje tri meseca nakon planiranog datuma povratka iz zemalja Šengenskog prostora i pasoš mora biti izdat u prethodnih 10 godina;

• odgovarajući novčani iznos koji odgovara planiranoj dužini boravka u Šengenskom prostoru ili kreditnu karticu;

• vaučer turističke agencije za putovanje;

• rezervaciju hotela ili potvrdu o privatnoj adresi na kojoj ćete boraviti;

• pozivno pismo (izjava državljanina ili lica sa odobrenim boravkom u nekoj od zemalja članica Šengenskog sporazuma), kada je reč o privatnoj poseti;

• pozivno pismo firme, potvrda o učešću na seminaru, sajmu, kongresu i slično, ukoliko se radi o poslovnom putovanju;

• mogu se zatražiti i drugi podaci koji se prilikom prelaska granice učine značajnim za potvrdu svrsishodnosti i opravdanosti putovanja.