ČUVENI INSTITUT U IGALU IDE NA DOBOŠ: Kada će i kako biti prodat deo imovine "Dr Simo Milošević", evo čija će ipak biti poslednja
Deo imovine Instituta „Dr Simo Milošević“ iz Igala će biti prodat na tenderu samo ako manjinski akcionar ne bude učestvovao u planu restrukturiranja ove ustanove, dok će Vlada formirati i telo koje će se baviti trošenjem i kontrolom državnog novca u ovom procesu. Prodaja državnih akcija, odnosno privatizacija Instituta – nije opcija, kažu u Vladi Crne Gore.
Krajem novembra Vlada je predstavila plan restrukturiranja za Institut „Sr Simo Milošević“ u Igalu, koji je uradio državni Univerzitet, i koji je vredan 106,81 miliona evra. Plan neće biti javno dostupan do usvajanja na skupštini akcionara Instituta, ali je njegova glavna okosnica prodaja „prve faze“ Instituta, čime bi se uz novac od dodatnog kredita rekonstruisala „druga faza“ i dovela do nivoa od četiri zvezdice.
Prva faza bi se prodala za 28,25 miliona evra, a bio bi uzet i kredit u vrednosti od 14,46 miliona evra.
- Kao jedina zakonita mogućnost predložena je opcija po kojoj država i Institut ulažu sredstva u proporciji 60:40 odsto. Dakle, plan restrukturiranja predviđa prodaju dela imovine samo pod uslovom da manjinski akcionar ne učestvuje u procesu restrukturiranja kroz ulaganje u Institut. Ukoliko se manjinski akcionar opredeli za ulaganje, plan se prilagođava njegovom proporcionalnom ulaganju a shodno vlasničkom udelu u Institutu - rekli su iz Vlade Crne Gore.
Eventualna prodaja bi, kako su naveli, bila sprovedena isključivo kroz otvoreni tenderski postupak i uz punu transparentnost procesa.
- Takođe i sam plan predviđa i kontrolni mehanizam – uspostavljanje tela koje formira Vlada koje bi pored izvršnog direktora i odbora direktora, sprovodilo i samim tim kontrolisalo trošenje državnog novca - naveli su.
Za prodaju prve faze Instituta, Vladi je potrebna dvotrećinska većina, koju nema ako ne kupi akcije od malih akcionara koji imaju ukupno 43,5 odsto akcijskog kapitala.
Vlada Crne Gore raspolaže sa 56,5 odsto kapitala, dok najveći manjinski akcionar, kompanija Vile Oliva ima 27,4 odsto.
Iz ove kompanije pre nekoliko dana potvrdili su da su spremni da u otvorenoj dokapitalizaciji pokriju celokupni dug Instituta i da nema potrebe za prodajom prve faze. Oni su, kako tvrde, spremni da za državne akcije daju bolju ponudu nego Vlada njima, odnosno da ih plate i do 50 odsto skuplje. Dodali su da u tom slučaju ne bi bilo potrebe za državnom pomoći.
Biznis.kurir.rs/Vijesti