VELELEPNO ZDANJE

BISER JUGOSLOVENSKE ARHITEKTURE I DALJE KRASI PRESTONICU ZIMBABVEA! Hotel sa pet zvezdica po narudžbini tamošnje vlade radio bračni par srpskih arhitekata

Guenay Ulutuncok / akg-images / Profimedia

Pored omiljenih zdanja jugoslovenske arihtekture koja opstaju i dan-danas, projekti jugoslovenskih arhitekata van granica Jugoslavije su vredni svake pažnje, a kao jedan od interesantnijih ističe se i Kongresni centar i hotel Šeraton u Harareu.

Zbog veza koje je ostvarila sa zemljama Pokreta nesvrstanih, Jugoslavija je bila u mogućnosti da svoja arhitektonska dela "izvozi" i u druge države koje su bile članice tog pokreta. U zemljama Afrike i Bliskog istoka tokom 1960-ih pa do kraja 1980-ih, prenose mediji, jugoslovenske arhitekte su izgradile mnoge konferencijske centre, aerodrome, zgrade državnih institucija, univerziteta, pošte, hotele...

Jedan od najznačajnijih primera jugoslovenske baštine je kongresni centar i hotel Šeraton u prestonici Zimbabvea.

Naime, kongresni centar sa auditorijumom sa 4.500 sedišta i hotel sa pet zvezdica Šeraton u Harareu, Zimbabve, poručila je Vlada Republike Zimbabve 1981. godine. Na pozvanom konkursu pobedilo je rešenje Energoprojekta, autorskog tima Dragoljub i Ljiljana Bakić.

Foto: X/MISKO MISKO

Izgrađen 1986. godine, ovaj hotel je u to vreme bio jedini objekat sa pet zvezdica u Zimbabveu, a ujedno i najveći. Hotel Šeraton od 2005. godine posluje pod imenom "Rainbow Towers Hotel". I dalje je u odličnom stanju.

Jugoslovenski arihitektonski biser prestonice Zimbabvea ima gotovo 400 soba, veliku salu od 4.500 mesta i prostor sa preko 2.000 parking mesta. Gosti takođe mogu da uživaju u otvorenom bazenu, teniskom terenu i restoranima.

Ukoliko ikad poželite da ga posetite, cene iznajmljivanja sobe zavise, naravno, od sezone i toga koliko biste tamo noćili. Jeftinija varijanta koju smo uspeli da pronađemo za dve osobe se kreće od oko 13.000 do 18.000 dinara za noć, a skuplje opcije idu i preko 40.000 dinara za noć.

Arhitekta Dragoljub Bakić rođen je 1939. godine u Kragujevcu, a diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1962. godine. Od 1963. do 2001. godine bio je zaposlen u Energoprojektu kao arihtekta, u Ateljeu 5 koji je osnovao sa supugom Ljiljanom Bakić, sa kojom je često radio u koautorstvu. Preminuo je 2023. godine u Beogradu.

Arhitektkinja Ljiljana Bakić rođena je u Beogradu 1939. godine. Kao i njen muž, završila je Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu 1962. godine. Najveći deo svoje karijere provela je radeći u okviru Energoprojekta (od 1970). Preminula je u Beogradu 2022. godine.

Osim Šeraton tj. "Rainbow Towers" hotela, Dragoljub i Ljiljana potpisuju projekte kao što su stambeno naselje Nova Galenika i Višnjička banja i sportska dvorana Pionir.

Kurir.rs/B92/Prenela S. Č.