ruho

Primer urbanog ozelenjavanja: Novi Sad bogatiji za 31 lipu, sadnja u okviru projekta„Zasadi drvo“ doprinosi urbanoj ekologiji

Kurir

Novosadski Bulevar Jovana Dučića prošlog utorka postao je bogatiji za čak 31 lipu, zasađenu u okviru šestog ciklusa projekta „Zasadi drvo“ - na korak do milion sadnica.


Ovo je prvi put da je akcija „Zasadi drvo“ organizovana u Novom Sadu, a Bulevar Jovana Dučića postao je 28. lokacija u urbanim sredinama na kojoj su posađene sadnice u okviru ovog projekta. Inicijativa ima za cilj da gradovima pruži ne samo lepši izgled i ugodniji životni prostor za sve građane već i bolji kvalitet vazduha i veću otpornost na klimatske promene.


Inovativna metoda


Svaka sadnja ima svoje specifičnosti, a ova u Novom Sadu uključivala je inovativne metode.


Prvo se na lokaciji iskopavalo neplodno zemljište u jamama dimenzija metar sa metar. U te jame radnici JKP „Gradskog zelenila“ dodavali su kompost proizveden u njihovom rasadniku - od grana, lišća i drugih biljnih ostataka. Nakon toga, zemlju su dodatno obogatili plodnim slojem, a sadnice pažljivo zalivali i dodavali prihranu.


Posebna pažnja posvećena je stabilnosti posađenih stabala. Koristila se moderna metoda podzemnog ankerisanja, koja uključuje trake s čeličnim sidrima. Karakteristično je da se one postavljaju ispod zemlje, pružajući dodatnu podršku drvetu bez upotrebe klasičnih kočeva. Ova tehnika ne samo da omogućava sigurnost stabala već i doprinosi estetskom utisku, jer pejzaž ostaje čist i neometan.

Novi drvoredi


Danijela Andrić, pomoćnik direktora za projektovanje, podizanje, održavanje i proizvodnju zelenila JKP „Gradsko zelenilo“ Novi Sad, koje brine o javnim zelenim površinama u Novom Sadu, kaže da, pored održavanja postojećeg, svake godine po planu rade projektovanje i sadnju novog zelenila.


- Sa sadnjom drveća krećemo početkom novembra meseca i završavamo krajem marta. Svake godine posadimo oko 2.000 komada sadnog materijala, a pored toga posadili smo oko 125.000 cvetnih jedinica u novosadskim cvetnim rundelama. Trenutno je u toku sadnja 288 odraslih sadnica koprivića, graba, lipe, hrasta i drugih vrsta. Prvi put smo posadili sadnice koje smo ankerisali podzemnim ankerima po ugledu na evropske gradove koji to primenjuju dugi niz godina. Projekat je finansirala Gradska uprava za zaštitu životne sredine. Ove sadnice sadimo i kao nove drvorede u pojedinim delovima grada gde je po planu predviđena zamena oštećenih sadnica nakon prošlogodišnjeg nevremena. Reč je i o autohtonim vrstama drveća - navela je Andrićeva.

Kurir 


Ona je istakla da u jesenjoj sadnji koristimo mašinsku presadnju odraslih stabala iz starog rasadnika na trajna mesta u gradu.


- Reč je o odraslim stablima koja samo na ovaj način mogu da se uspešno presade kako bi nastavile da rastu i razvijaju se. Unapređenje zelenila, očuvanje životne sredine kao i očuvanje biodiverziteta u gradskoj sredini biće prioritet „Gradskog zelenila“ - rekla je naša sagovornica.

Približavamo se cilju projekta: Zajedno ka milionitoj sadnici!

Ova akcija u Novom Sadu deo je šire inicijative kompanija Wireless Media Group (WMG) i dm Srbija. Cilj projekta je ambiciozan - da se u ovoj fazi zasadi čak 200.000 sadnica širom Srbije, s posebnim akcentom na ozelenjavanje urbanih sredina.

Inače, projekat „Zasadi drvo“ predstavlja jedan od najvećih poduhvata masovne sadnje u Srbiji. Pokretači inicijative ne samo da unapređuju životnu sredinu već i promovišu održivi razvoj i odgovornost prema prirodi. Uz podršku građana i lokalnih zajednica, svaka zasađena sadnica korak je bliže cilju - da Srbija postane zemlja bogatija za milion novih sadnica.

 Jelena Vukić