promene

NOVA PRAVILA ZA SVE KOJI PUTUJU U OVU DRŽAVU! Uvode rigorozne mere za smeštaj i iznajmljivanje - Od turista imaju posebne zahteve, inače sledi kazna do 30.000 €

Shutterstock

Hoteli i turistički operateri u Španiji moraće da prikupe i prijave preko 40 informacija za rezervaciju smeštaja i više od 60 za iznajmljivanje automobila.

Od danas, turisti koji stižu u Španiju moraće da dostavljaju dodatne lične podatke vlastima. Prikupljaće se podaci poput kućne adrese i odnosa sa decom koja putuju u istoj grupi, a informacije će sakupljati hoteli, agencije za iznajmljivanje automobila, kampovi i putničke agencije.

Španske vlasti navode da su ovi pojačani pregledi deo kraljevskog dekreta usmerenog na suzbijanje organizovanog kriminala.

Koji podaci će biti traženi?

Od 2. decembra, hoteli i turističke kompanije moraće da prijave nove podatke, poput brojeva telefona, adresa, detalja o plaćanju, broja članova grupe i porodičnih veza.

Ovi podaci će biti prosleđeni platformi pod nadzorom španskih bezbednosnih snaga. Pravilo se odnosi na celu Španiju, uključujući Balearska i Kanarska ostrva.

Kompanije koje se ne pridržavaju pravila rizikuju kazne do 30.000 evra.

Shutterstock 

Protesti hotelijera

Hotelska udruženja, poput CEHAT-a, žale se da će nova pravila negativno uticati na iskustvo posetilaca. CEHAT je već odložio primenu pravila, koja su prvobitno trebalo da stupe na snagu u januaru 2023, ali su vlasti ignorisale njihove zahteve za dijalogom i rešenjima.

CEHAT razmatra pravne korake zbog, kako kažu, „negativnog uticaja na sektor hotela i putnike.”

Kako će nova pravila uticati na putnike?

Udruženja upozoravaju da će nove procedure značiti dodatnu birokratiju, ugroziti privatnost putnika i povećati troškove smeštaja.

Grupa ECTAA i španska ACAVE ističu da bi ovo moglo imati ozbiljne posledice po evropsko turističko tržište i zaštitu ličnih podataka, piše Euronjuz biznis.

Kako je u drugim zemljama EU?

Slično kao u Španiji, i druge zemlje EU zahtevaju da smeštaj proverava pasoše ili lične karte gostiju, dok se podaci poput imena i kontakta prijavljuju vlastima, na primer u Hrvatskoj, Italiji i Nemačkoj.

BiznisKurir/BizPortal