ODRŽIVA POLJOPRIVREDA: INOVACIJE I IZAZOVI

Marko Karović

Uticaj klimatskih promena na održive poljoprivredne prakse - regenerativna poljoprivreda i agroekologija, automatizaciji i digitalizacija poljoprivrede, bezbednost hrane i na koji način osigurati visoki standard kvaliteta hrane u promenljivim klimatskim uslovima, bile su neke od tema o kojima se diskutovalo tokom prvog panela “Održiva poljoprivreda: inovacije i izazovi”

Marko Karović 


Takođe, razgovaralo se o finansiranju i globalnoj integraciji održivih poljoprivrednih praksi u kontekstu podrške za održivu proizvodnju i njen uticaj na globalne lance snabdevanja.


Ivana Popović: Ministarstvo radi na tome da se pomogne poljoprivrdnicima


Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ivana Popović je navela da je statistika zastrašujuća, i da ukoliko ne promenimo naše ponašanje kada je poljoprivreda u pitanju, suočićemo se sa velikim problemima.

Marko Karović  Ivana Popović


„Klimatske promene su veliki izazov sa kojkim se Srbija suočava, regenerativna poljoprivreda je repenje i jedino ukoliko nju uključimo u planove, uspećemo da se izborimo sa problemima koje su nam donele klimatske promene. Moramo da uvodimo ozbiljne proene u poljoprivredu, a regenerativna poljoprivreda je ključ kako bi uspeli da obezbedimo budućnost generacija koje dolaze. Naše ministarstvo je posvećeno rešavanju ovih pitanja i svi sinhronizaovano rade na tome kako bi pomogli naši poljoprivrednicima kako bi tu tranziciju ka održivoj poljoprivredi postigli“, ona je dodala da je regenerativna poljoprivreda zaokružena priča i da svi sektori uspevaju to da prepoznaju kao ključnu stvar budućnosti poljoprivrede. Sa ekologijom i biogorivima ruku pod ruku idemo u pravom smeru.


Nada Šmigić: Klimatske promene utiču na kvalitete sirovina


Prof. dr Nada Šmigić sa poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu kazala je da je poljoprivredni sektor je usko povezan sa prehrambenim sektorim i jasno je da su klimatske promene uticale na sve sektore poljoprivrede pa direktno utiče na prehrambeni sektor, a klimatske promene utiču na kvalitet sirovina. Takođe, problem sa kojim se suočava poljoprivreda jeste upotreba pesticida koja svakako utiče na kvalitet sirovina, a kasnije i prehrambenih proizvoda. Mere, monitoring i kontrola, kao i rugorozna primena svih principa u prehrambenom sektoru mora da se kontiunirano sprovode, kako bismo osigurali bezbednost proizvoda“, istakla je Šmigić.
Ona je dodala da se posebno sa ovim problemima susreću mala i srednja preduzeća.

Marko Karović  Prof. dr Nada Šmigić


- Problemi standarda i regulative su nešto što oni detektuju kao problem, a mi smo tu da im u tome pomognemo. Imali smo puno evropskih projekata koje uključuju uticaj klimatskih promena, a najvažniji su oni koji uključuju male proizvođece i probleme sa kojima se oni svakodnevno suočavaju.

Marijana Mijić: Razumevanje ključ za postizanje dobre saradnje


Marijana Mijić, šefica odeljenja za održivi razvoj ProCredit banke Srbije je istakla je da će hrana i kvalitet hrane biti najveći izazov u budućnosti jer je što se tiče jklimatskih promena, poljoprivreda na udaru njihovog uticaja. Finansijski sektor tu svakako ima svoju ulogu da pomogne poljoprivredi. Mi imamo sektore u banci koji se bave poljoprivredom. Kada se uključe i klimatske promene, potrebe poljoprivrednika se menjaju i njima je samim tim potrebna dodatna pomoć, a mi sve to moramo da uzmemo u obzir priikom finansijskih usluga koje im naša banka pruža“, navela je Mijić.

Marko Karović  Marijana Mijić

Ona je dodala da poljoprivreda i da lje zavisi od države, odnosno od subvencija i poljoprivrednici dosta toga planiraju u skladu sa tim, a zatim i u saradnji sa finansijskim sektorom.

„Prvo inicijalno razumevanje je ključ za postizanje dobre saradnje, a mi se trudimo da to usvojimo sve one probleme koje oni navode da bismo im pomogli na adekvatan način“, rekla je ona.


Dr Lugonja: Preporuke za aktere u poljoprivredi


Dr Tijana Nikolić Lugonja sa Bio Sense Instituta je navela da je Biosense Institut radio na mnogim projektima koji se bave pitanjima o kojima govorimo danas.

„U okviru projekta Svetske banke radili smo istraživanja i analize mnogih faktora koji utiču na poljoprivrednu proizvodnju. Do sada su se ekologija i biodiverzizet u poljoprivredi malo spominjali, ali u svetlu klimatskih promena i pretnjama koje donose, to se sada znatno promenilo. Za te projekte tražimo podršku EU, a radili smo jedan projekat koji se bavi donošenjem odluka poljoprivrednika u svetlu klimatskih promena i njihovih uticaja na poljoprivredne predele. Takođe istražujemo optimizaciju predela i analizu prirodnih staništa kako bi sutra mogli da dajemo preporuke koje će svim akterima u poljoprivredi pomogli u ostvarenju ciljeva održivosti i zaštite životne sredine“, kazala je ona.

Marko Karović  Dr Tijana Nikolić Lugonja

Ona je dodala da je rad sa poljoprivrednicima koje su pitali koji su konkretni problemi sa kojima se susreću i saznali smo da su ekonomski faktori nešto što njih opredeljuje.

- Mi ovde govorimo i o zaštiti biodiverziteta, pa celu situaciju treba posmatrati u tom smeru. Mi smo istraživali šta bi donosioci odluka trebalo da obezbede strateške ciljeve, a vidimo iz trenda sadnje gde se vidi da zbog klimatskih promena, ukoliko je godina bila sušna sledeće godine menjaju kulturu. Biosense će se fokusirati da udeo povrtnjaka i voćnjaka raste, da se oni pametno održavaju, ali bez malih poljoprivrednika sve ove ciljeve održivosti ne možemo postići - rekla je ona.


M. Antonijević