Dermoskopija, koja u prevodu znači "pregled kože" je vizuelna metoda ili način da se pregleda neka promena na koži, pigmentovana ili nepigmentovana. Ono što najčešće dovede ljude dermatoskopiju je promena na koži koja ih uplaši, koja ih svrbi, boli ili je porasla, kaže dermatolog Svetlana Minić. Međutim, maligne promene se po pravilu ne manifestuju kroz bol i svab, a kod mladih su sve učestalije.
Lakše praćenje pacijenata
Postoji nekoliko vrsta dermoskopije, najosnovnija je ručna, pomoću ručnog dermoskopa, koji daje jako dobru, kvalitetnu sliku, ali tu se svaka promena mora pregledi "peške", odnosno ručno.
- Ono što nama sada pomaže je digitalna dermoskopija. Postoji snimanje celog tela, svih promena, taj snimak se drži u računaru i kad se rade kontrolni pregledi onda se snimci upoređuju, što znatno olakšava praćenje pacijenata. Tako lakše vidimo da li je nešto novo, da li se nešto uvećalo, promenilo na ovaj ili onaj način i možemo da proverimo o čemu se radi - navodi doktorka.
Kome se preporučuje dermoskopija?
Dermoskopija se prvenstveno preporučeje osobama koje imaju puno pigmentacije, bilo koje vrste, mladeže, fleke, keratoze, generalno više od 50 mladeža ili fleka. Što je čovek stariji, to je i veća verovatnoća da ih ima više, dodaje dermatolog.
- Imate osobe koje imaju samo jednu primetnu promenu i jako maligni melanom u smislu agresivni, a imate i nekog sa 200 mladeža ko nema ništa.
Često je jako teško odrediti ko treba da ode na pregled, a kako je pravilo da nema pravila, dermoskopija se preporučuje svima.
- Pregledi su vrlo jednostavni, laki, dostupni, jedan mali dermoskop je dovoljan da se nešto pogleda - poručuje dr Minić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.