pripreme

DONOSI LI NOVI TRAMPOV MANDAT PROMENE U FED-u? Planira da smanji porez - Novi američki predsednik želi da podstakne građane da troše

Donald Tramp, Elon Mask.jpg
Shutterstock, AP Brandon Bell

Donald Trampje tokom svog prethodnog mandata promovisao politiku podsticanja privrede putem fiskalnih stimulansa, smanjenja poreza i povećanjem potrošnje, a nakon što preuzme funkciju u januaru, mogao bi da utiče na FED na vodi labaviju monetarnu politiku, smatra finansijski konsultant Vladimir Vasić u razgovoru za naš list.

- On želi da podstakne rast investicija, a da građane SAD okuraži da smeju i mogu da potroše, s tim da je najavio smanjenje poreza – smatra on, što bi dalje uslovilo povećanje javnog duga, što može stvoriti tenzije na relaciji sa FED-om.

Vasić podseća da predsednik SAD-a ima pravo da nominuje Guvernera FED-a i njegove saradnike, a da je Tramp tokom prethodnog mandata javno kritikovao Džeroma Pauela.

- Konzervativni krugovi u SAD-u povremeno raspravljaju o povratku na zlatni standard, što je malo verovatno, ali nije potpuno isključeno ako to Tramp vidi kao mogućnost – pojašnjava.

fed.jpg fed.jpg
Foto: Profimedia

Veći ekonomski tržišni rizik bi lako mogao da bude izazvan potencijalnim tenzijama između Bele kuće i FED-a, za šta postoji mala mogućnost, a da će Tramp u novom mandatu biti, kako je najavio, fokusiran na ispravke svojih grešaka od ranije, obavljajući prethodni put istu funkciju.

- Maskov uticaj na ekonomiju dolazi kroz inovacije i investicije, a njegova vizija često privlači investitore i oblikuje očekivanja tržištima, posebno u sektoru tehnologije i energetike, dok se Tramp više fokusira da vraćanje proizvodnje u SAD tj. njeno jačanje, ali i redefinisanje ugovora sa Kinom.

Foto: AP/Czarek Sokolowski

Vasić dodaje da se prioriteti Maska i Trampa mogu preklapati, ali i sukobljavati, kao recimo na poljima energetike, gde se vlasnik Tesle zalaže za prelazak za obnovljive izvore energije, dok je novi-stari predsednik SAD-a neko ko je poznat po svom favorizovanju fosilnih goriva. Ipak, mogao bi da podrži proizvodnju električnih automobila zbog otvaranja radnih mesta.

- Neslaganje bi moglo nastati kada se pokrene tema regulacije kineskog tržišta, s obzirom da Mask dosta zavisi od uvoza iz te zemlje, a da Tramp vodeći se svojim sloganom tokom predizborne kampanje, „Vratite Ameriku Amerikancima“, jasno stavlja do znanja svima da želi znatno da poboljša i unapredi domaću proizvodnju.

Kaže da bi na ekonomsku politiku FED-a poseban uticaj moglo da ima stanje oko kriptovaluta. Tramp je rudarenje istih tokom prvog mandata nazivao prevarom i valutom zasnovanom na vazduhu, međutim u nekim novim izjavama se vidi da bi mogao da podrži ovo tržište, omogućivši pre svega da dobar deo kripto-sveta bude baš u SAD-u i da postane jedan od ekonomskih prioriteta.

- Tramp bi mogao da prihvati kriptovalute kao inovativnu tehnologiju koja može doprineti američkoj dominaciji na globalnom finansijskom tržištu – zaključio je Vasić.