SVETSKO ČUDO NA VRHU SRPSKE PLANINE! Hrvati se na ovaj način ozbiljno obogatili, na prodaju zemlje sada niko više ni ne pomišlja, svi čekaju turistički bum

Ministarstvo građevinarstva i saobraćaja FB printscreen

Na planini Kablar u blizini Čačka privode se kraju radovi na podizanju staklenog vidikovca, koji će biti jedinstven u ovom delu Balkana. Sličan postoji jedino u Hrvatskoj i otkako je napravljen, postao je glavna atrakcija Makarske rivijere.


Radovi na staklenom vidikovcu na Kablaru su u završnoj fazi, međutim bez obzira što na gradilištu još ima radnika, posetioci već nedeljama opsedaju ovo turističko mesto.

- Nemoguće je ljudima objasniti da vidikovac još nije otvoren i vratiti ih da ne posete ovo mesto. U svakom slučaju na staklenu platformu je pristup zabranjen, jer radnici izvode završne radove, postavlja se ograda i farbaju drvena pristupna gazišta. Radnim danima vidikovac mahom posećuju stranci, a vikendom pored njih vrvi i od domaćih posetilaca - rekli su nam u službi obezbeđenja gradilišta uz napomenu da se posetioci mogu kretati okolnim stenama sa kojih se takođe vide staklene platforme i drveni objekat pored.

Denis Čeković 


- Krenuli smo na odmor na Zlatibor, a supruga je letos čitala svakojake natpise o ovoj građevini. Prolazili smo kroz ovaj deo Srbije i svratili smo da vidimo meandre Morave sa staklenog vidikovca. Dozvolili su nam da uđemo, ali ne i da se popnemo na staklenu platformu. Jedva čekamo otvaranje, doći ćemo ponovo - rekao nam je Mađar koji je sa suprugom i dvoje dece nedavno posetio vrh Kablara.


Sličan vidikovac, "Nebeska šetnica" u ovom delu Evrope imaju još jedino Hrvati, izgrađen je na planini Biokovo u istoimenom Nacionalnom parku. Godišnje ovu turističku atrakciju poseti više od 200.000 turista. Svaki ulazak na skaj vok se naplaćuje u proseku osam evra, za organizovane posete je šest. U kojoj meri su komšije od ove adrenalinske sprave napravili dobar biznis svedoči i podatak da dan profesionalnog snimanja sa njihovog skaj voka košta oko 1.400 evra i interesovanja uvek ima.

BIĆE MESTA I ZA AUTOBUSE

BIĆE MESTA I ZA AUTOBUSE
Radovi na staklenom vidikovcu na vrhu Kablara finansira Ministarstvo iz programa „integralni razvoj". Izdat je nalog da počne rekonstrukcija 3,5 kilometara puta koji vodi do vrha Kablara. Ovaj put je dužine 10 kilometara. Po prvi put pod sam vrh Kablara će moći da pristupe i turistički autobusi za koje je još pre dve i po godine obezbeđen osvetljen i uređen parking.


Ako je suditi po iskustvu komšija koji su zahvaljujući njihovoj adrenalinskoj atrakciji zaradili milione i od njih podigli vizitorske centre, zaposlili nove ljude, razvili lokalnu privredu u vidu restorana koji sada rade čitave godine i autoprevozničkih firmi koje voze posetioce, turizam na Kablaru i Ovčar Banji tek očekuju bolji dani.

Denis Čeković 


To su uvideli i meštani, pa su ovog leta dva vlasnici domaćinstva krenula u postupak otvaranja jednog restorana i etno domaćinstva u kome će moći i da se prenoći.

Placeve na planini Kablar više niko ne prodaje, dok trošne kuće u varošici Ovčar Banja premašuju svaku razumnu cenu po metru kvadratnom. U poslednjih godinu dana ovde se kvadrat nekretnine kreće kao na beogradskom Vračaru, tačnije ono što se nudi na prodaju. Međutim, u iščekivanju turističkog buma, trgovine placevima i nekretninama gotovo i da nema, jer niko ne želi da otuđi imovinu koja mu možda za koju gosinu može doneti višestruku dobit.


Revitalizacija Ovčarsko-kablarske klisure biće od velikog značaja za razvoj turizma čitave Srbije. Do sada su ovde urađeni amfiteatar, pristanište, nova parking mesta, put do vrha planine. Novih 5.000 hektara ovog područja je proglašeno za zaštićeno područje.