Milijarder Ilon Mask je preuzeo veliki rizik podržavši kandidaturu Donalda Trampa za Belu kuću, ali se opklada isplatila, barem za sada, pošto mu je novoizabrani predsednik dao važan zadatak u reformi vlade.
Mask je pre izbora rekao da će nova Kancelarija za vladinu efikasnost smanjiti 2 triliona dolara iz američkog budžeta, što je veliko obećanje koje odražava velike poslovne ambicije koje su ga učinile najbogatijim čovekom na svetu.
Sa malo detalja objavljenih do sada, postavlja se pitanje kako će Mask voditi novi odbor i kako će svoju novu ulogu uravnotežiti sa vođenjem SpaceX-a, Tesle i drugih projekata uključujući X, nekadašnji Tviter.
S obzirom na to da su Maskovi poslovni projekti u različitom stepenu povezani sa američkim i stranim vladama, njegova nova uloga takođe izaziva zabrinutost zbog sukoba interesa.
Tramp je rekao da će Mask i njegov drugi bogati saveznik, Vivek Ramasvami, zajedno predvoditi novu inicijativu i "pružati savete i uputstva van vlade“.
Južnoafrički preduzetnik (53) stekao je slavu kao simbol industrije električnih vozila u nastajanju i često je govorio o pretnjama klimatskih promena.
Kada je Tramp povukao SAD iz Pariskog klimatskog sporazuma 2017, Mask je podneo zahtev dva predsednička savetodavna veća u znak protesta.
Ali sada je postao Trampov najistaknutiji advokat slavnih, čineći sve da ga vrati u Belu kuću.
Mask je navodno potrošio više od 100 miliona američkih dolara da bi pomogao Trampu da bude izabran, što je ogromna suma, iako je samo delić njegovog bogatstva procenjenog na 300 milijardi dolara.
Takođe je iskoristio svoj uticaj na X-u, gde ima više od 200 miliona pratilaca, da plasira pro-Trampove poruke, kao i dezinformacije o ilegalnoj imigraciji i izbornim prevarama.
Međutim, ostaje da se vidi kako će se dva ozloglašena egocentrična pojedinca poput Maska i Trampa dugoročno slagati.
Ilegalna imigracija
Rođen u Pretoriji 28. juna 1971. od oca inženjera i majke uzora, Musk je napustio Južnu Afriku u svojim kasnim tinejdžerskim godinama da bi pohađao Kvins univerzitet u Ontariju.
Posle dve godine prelazi na Univerzitet u Pensilvaniji i diplomira fiziku i poslovnu ekonomiju.
Nakon što je diplomirao, Mask je odustao od planova da nastavi studije na Stanfordu u Kaliforniji.
Umesto toga, pokrenuo je Zip2, kompaniju koja je napravila softver za onlajn izdavaštvo za medijsku industriju.
Tokom predizborne kampanje 2024., u kojoj je ilegalna imigracija ponovo bila ključno Trampovo pitanje, pojavili su se izveštaji da je Mask prekršio uslove svoje vize time što je napustio Stanford.
Mask je zaradio svoje prve milione pre nego što je napunio 30 godina kada je 1999. prodao Zip2 američkom proizvođaču računara Compak za više od 300 miliona dolara.
Maskova sledeća kompanija, X.com, na kraju se spojila sa PaiPal-om, kompanijom za onlajn plaćanja koju je eBai kupio za 1,5 milijardi dolara 2002. godine.
Nakon što je napustio PaiPal, Mask se posvetio nizu sve ambicioznijih poduhvata.
Godine 2002. osnovao je SpaceX, čiji je sada izvršni direktor i glavni tehnološki direktor, a 2004. postao je predsednik kompanije Tesla, koja proizvodi električna vozila.
Nakon početnih neuspeha, SpaceX je usavršio motore za sletanje na kopnene i okeanske platforme tako da se mogu koristiti više puta, što je veliki napredak u ovoj oblasti.
Mask je rekao da želi da ljudi postanu "interplanetarna vrsta" osnivanjem ljudske kolonije na Marsu.
U tom cilju, SpaceX razvija prototip rakete, Starship, koja bi trebalo da nosi ljudske posade i teret na Mesec, Mars i dalje.
Letelica, najveća na svetu, već je prošla nekoliko testova, poput nedavnog uspešnog „hvatanja” pojačivača.
Musk, koji ima američko, kanadsko i južnoafričko državljanstvo, bio je oženjen i razveden tri puta: jednom kanadskom spisateljicom Džastin Vilson i dva puta britanskom glumicom Talulom Rajli. Bio je i u vezi sa umetnikom i pevačem Grajmsom. Ima dvanaestoro dece, od kojih je jedno umrlo u ranom detinjstvu.
Kurir.rs/Poslovni.hr/Prenela S. Č.