Pad na berzi i nedovoljan broj projekata uslovio je otpuštanja ne samo predhodnih meseci, nego i u predhodne dve godine.
- Mi u poslednje dve godine da kažem 2022., 2023. evo i sad 2024. godinu zaista doživljavamo neki vid krize u IT sektoru zbog optimizacije rada i manjka inostranih projekata dolazi i preslikava se to i negde na srpsko tržište. Imamo situaciju da je u inostranstvu 400 i nešto hiljada ljudi ostalo bez posla i više od toga ostalo bez posla - rekao je Miloš Turinski, iz Infostuda.
Veštačka inteligencija je takođe doprinela tome, pa su najviše ugrožene juniorske i mediorske pozicije, dok su traženi seniori, zapravo oni koji umeju da zadaju zadatke veštačkoj inteligenciji.
- Mi ne proizvodimo, odnosno imamo vrlo malo pokušaja u IT biznisu za nekim uslugama, nečim što je prepoznatljivo, to se sve svodi na programiranje za druge kompanije, dakle na samo čisto ono kodiranje. Da se oslonimo na naše snage da ove pozitivne primere nekoliko njih preduzetnika koji su napravili uspehe da se ide njihovim stopama - rekao je Zoran Torbica, IT analitičar.
Stručnjaci kažu da trenutni pad na berzama ne mora ništa da znači i da je budućnost za programere u Srbiji svetla.
- Što se tiče plata u Srbiji da može da se kaže da je kao Češka ili Poljska, ali to opet zavisi od firme do firme ili od slučaja do slučaja ne treba generalizovati stvari. Što se tiče povlačenja firmi na druga tržišta i u druge zemlje da spominju se Honduras i Kostarika svakako će i oni da budu angažovani, ali opet smatram da će IT sektor u Srbiji u budućnosti imati mnogo više primata, nego što je imao ranije - rekao je Slobodan Brkić, IT stručnjak.
Prosečna plata u IT sektoru u Srbiji iznosi 1800 evra, a može biti i mnogo viša, pa kriza i gubitak posla nije isti kao u drugim sektorima.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs