"Kako mlada osoba da uštedi za stan ili kuću?" pitanje je koje se našlo na internetu i pokrenulo diskusiju među mladima u Srbiji. A s obzirom na izazove s kojima se suočavaju, poput visokih cena nekretnina i rastućih troškova života, mnogi se pitaju da li je uopšte moguće ostvariti ovaj san.
Da li postoje neke posebne strategije štednje ili se od kupovine nekretnine treba oprostiti ukoliko se prima prosečna srpska plata, zanimalo je jednog momka iz Srbije koji je svoje pitanje postavio na Reditu.
"Da li je uopšte moguće mladoj osobi koja želi da se osamostali u Srbiji da uštedi za učešće za kredit za stan ili kuću? Ne mora to biti Beograd može biti i neki manji grad?", pitao je on.
"Ako nemaš nasledstvo, nemoguće"
Ispod njegovog pitanja našlo se bezbroj komentara. Dok su jedni tvrdili da je skoro pa nemoguće, drugi otkrili na koji način su ipak uspeli, bilo je i onih koji su smatrali da su "tokom cele moderne istorije samo imućni mogli da priušte da žive sami i kupe stan".
"Nemoguće! Osim ako nemaš nasledstvo, neki dobitak sa strane pa tad u principu možda i može ali moraš da imaš dobru platu za početak i da se odrekneš svega osim preživljavanja, što znači nema izlazaka, nema putovanja nema ništa jer sve pare od plate, osim tekućih troškova štediš za učešće. Kad to konačno skupiš onda ćeš možda imati za stan negde na teškoj periferiji što u normalnim gradovima nije problem, ali je u Beogradu pakao jer ćeš od posla i nazad putovati sat i po vremena, osim ako ne radiš od kuće. Sve ovo pod uslovom da ti se ne desi život i da ne moraš nikom da pozajmiš pare ili daleko bilo da ti neko od porodice nije bolestan pa moraš i tu da uletiš sa kintom. Ko priča da može da kupi ima platu preko 3-5 hiljade evra i na to mu još porodica pomaže", napisao je jedan momak.
Sa 29 bila vlasnik stana, sa 34 bez kredita
Suprotno od njega, javila se jedna devojka i otkrila kako je ona uspela da skupi novac i kupi manji stan.
"Dok nisam kupila svoj stan(čić) nikada nisam živela sama već sa cimerkama +1/2 ili u sobi jer sam smatrala da je kirija od 500 evra (današnjih) + računi za mene jednu bacanje para. Pokušaću da prevedem svoju priču u današnji novac da bi bilo jasnije.
Nikada nisam imala (samo) jedan posao u životu već jedan full time + part time dodatno tako je i dan danas. Pokušaj prevoda opet na današnje plate i novac. Neka bude da mi je tih godina (2006 - 2010. konkretno) plata bila kao današnjih 1.000 evra, od toga sam odmah 500 odvajala za kredit i drugih 500 mi je bila kirija, računi i hrana.
Svakih 6 meseci sam tih godina uplaćivala sve ušteđeno i oročavala na 6 meseci. Nakon 4 godine sam na računu imala današnjih 24.000 evra + kamate na oročenu štednju koje su tad bile znatno veće a poreza nije bilo. Zatim sam kupila garsonjeru (koja je većini ljudi koje ja znam "ispod časti" i "nedovoljna za normalan život") jer je na meni omiljenoj lokaciji + nisam želela kredit od 20-30 godina. Uzeti kredit sam isplatila za 5 godina sa maksimalnom ratom u odnosu na platu. U 29. godini sam bila vlasnik svog stana, a u 34. godini bez kredita i dugova. Ne kažem da je bilo lako", objasnila je ona.
"Stan se kupuje u braku, ili od nasledstva"
Bilo je i onih koji su otkrili da kupovina stana nikada nije bila laka.
"Ja ne znam odakle ljudima taj mit da su se kuće ili stanovi ikada kupovali po principu jedna tebi jedna meni. Tokom cele moderne istorije samo imućni su mogli da priušte da žive sami pa je tako i danas. Stan se kupuje u braku, od nasledstva, ili se gradi kuća na imanju po principu deda započne, tata završi, pa ti naslediš...ne kao 'dobar dan, došao sam da kupim'. Ne opravdavam cene kakve su danas, samo vidim da se osobe tipa 25-30 zavaravaju kako to uopšte funkcioniše", izneo je svoje mišljenje još jedan korisnik Redita.
Ispod ove objave našao se i komentar koji je mnoge nasmejao, a opet u jednoj rečenici predstavio suštinu svega.
"Nemoj da jedeš, nemoj da piješ, nemoj da se drogiraš, nemoj da se ku*vaš, nemoj da izlaziš, nemoj da rasipaš struju i idi u Nemačku", napisao je neko.
(Kurir.rs/Blic)