Sve je više privatnih iznajmljivača. Svojevrsna stihija koju su napravili ne tiče se samo broja apartmana i soba kojih je iz godine u godinu sve više, već i cena smeštaja te neuobičajenog načina ophođenja prema (potencijalnim) gostima.
No, sve su to izuzeci od pravila, uveravaju oni koji se ovim poslom bave već neko vreme. Kažu da im natpisi u medijima i neodgovorne kolege nanose štetu i da gosti nisu uvek u pravu. Stoga su odlučili da kažu svoju stranu priče i otkriju sa čim se sve suočavaju gotovo svakodnevno tokom turističke sezone.
Turisti su, kažu za Slobodnu Dalmaciju, sve češće bezobrazni i nastoje da im povrate novac koji su ranije uplatili. Ugostiteljima zameraju da im je hrana loša, ponekad čak i podmetnu nešto u nju, a iznajmljivačima prave štetu objavljivanjem nameštenih fotografija pacova, mrava i mušica na platformama za iznajmljivanje, zbog čega oni dobijaju sve lošije recenzije i ne mogu privući goste. Posledično, pada im zarada, a neki završe u tolikim dubiozama da moraju prekinuti posao.
Hrpa smicalica, a mlađi gosti su posebno teški
Turisti u poslednje vreme sve češće traže raniji ulazak ili kasniji izlazak iz sobe ili apartmana. Logično, kažu iznajmljivači, tome nije moguće udovoljiti zbog čišćenja koje se mora obaviti. Stoga lošim ocenama na Bookingu ili Airbnb-u nastoje da "produže" svoj boravak u apartmanu i tako dobiju uslugu koju nisu platili.
Ali, to nije sve. Često se događa da turisti rezervišu apartman za četvoro, da bi ih kasnije u njemu bilo barem osmoro. No, to se događa onim iznajmljivačima koji ne dočekuju goste lično, već im pomoću koda daju pristup apartmanu.
S mlađim gostima je posebno teško izaći na kraj, jer su im higijenske navike loše ili nepostojeće. Klima uređaj radi non-stop, ne iznose smeće, obućom gaze posvuda, pa čak i po zidovima. Da ne govorimo o posledicama pijanih noći.
Dvoje dece? Sin na fakultetu, a ćerka se već dvaput razvela
No, ima i drugih smicalica. Jedan iznajmljivač priča kako je prihvatio rezervaciju roditelja s dvoje dece. Tek što je uspeo da pronađe krevetiće za decu, shvatio je da su to zapravo odrasli ljudi od dvadesetak godina. Sin studira, a ćerka se već dvaput razvela. Lagali su o godinama jer je cena smeštaja obično niža. No, zaboravili su da iznajmljivači traže lične dokumente zbog evidencije i prijave boravka.
Slična je situacija i s prijateljima koji dođu "u posetu" pa ostanu nekoliko dana, a da ne govorimo o staroj fori s prtljagom. Kako svako ima drugačiji red letenja ili vožnje, a odjava smeštaja je obično ujutro, mnogi zamole vlasnike da im pričuvaju prtljag. Kasnije ih optužuju da su im nestale stvari. Opet snižavaju rejting i daju negativne recenzije.
biznis.kurir.rs/Slobodna Dalmacija