Mada je sezona berbe jabuka krenula već s prvim danima avgusta zbog klimatskih promena, jabuke nisu još sve obrane.
Ali bez obzira na to, izvoz je krenuo. Prve količine jabuka već su stigle do potrošača na Bliskom istoku, EU i u Rusku Federaciju.
Koliko ćemo ove godine imati jabuka, u Serbia Does Apples napominju da će tačno znati u tonu tek kada se berba završi. Sada očekuju da rod bude manji čak za trećinu u odnosu na lanjsku sezonu i da jabuka bude između 370.000 i 380.000 tona.
Direktor Serbia Does Apples Gojko Zagorac izjavio je da je 7.800 tona naših jabuka stiglo na Bliski istok, 7.600 u EU i 3.265 tona u Rusku Federaciju.
- Berba jabuke još nije završena. Pojedini voćnjaci završavaju sa berbom sorti fuji i grannu smith, dok na drugim plantažama uveliko traje berba pojedinih klupskih sorta jabuke. Procenjujemo u Asocijaciji da će jabuka biti manje za 25 do 30 odsto nego prošle sezone - istakao je Zagorac.
Neki voćari već rasprodali jabuke
Na plantažama jabuka istakli su da jabuka imaju, u proseku, manje za 15 do 20 odsto i da nisu zadovoljni kvalitetom svih sorti, prvenstveno crvenim.
Ali očekuju da će ih prodati, jer će i u EU biti manje jabuka. Najveći evropski proizvođač jabuka Poljska imaće manje ovog voća, u odnosu na prosečne godine. Zato voćari ističu da će uspeti da ih prodaju u izvoz, po cenama sa kojima očekuju da pokriju troškove.
Kako kaže, uprkos tome što ćemo voća imati manje, biće ga dovoljno za domaće tržište.
- Naše potrebe su od 200.000 do 250.000 tona, tako da će i ove sezone biti više od stotinu hiljada tona za druga tržišta. U prošloj sezoni, avgust 2023 – jul 2024. godine izvozili smo 155.000 tona i zaradili od 112 do 113 miliona evra. Prosečna izvozna cena jabuka lane je bila 0,73 evra – veli Zagorac.
Sada se, kazao je Zagorac, jabuke prodaju u izvoz po malo višoj ceni nego prošle godine jer je dosadašnja prosečna izvozna cena kilograma jabuka naveliko bila 0,87 evra.
BiznisKurir/Dnevnik