BEOGRAD - Zgrade i lokali propalih domaćih preduzeća i pored toga što se nalaze na najatraktivnijim lokacijama već godinama se neuspešno prodaju. Neki objekti, poput robne kuće „Beko“ u Knez Mihailovoj, beleže i svojevrsni rekord od više od 20 pokušaja.
Jedan od osnovnih razloga za neuspešne prodaje su astronomski visoke i nerealne cene od kojih poverioci propalih firmi ne žele da odustanu, a potencijalni kupci ne žele, ali i nemaju da plate.
Na najnovijem spisku najavljenih prodaja Agencije za privatizaciju nedavno se našla zgrada „Jugoeksporta“ i imovina „Vršačkih vinograda“. Centar za stečaj zakazao je novu prodaju imovine „Jugoeksporta“, preduzeća koje je u stečaju već 12 godina, za 10. septembar kada će se razmatrati pristigle ponude.
Procenjena vrednost zgrade od više od 5.000 kvadrata uz koju ide garažni prostor i lokal u tržnom centru Staklenac na Trgu republike je oko 55 miliona evra. To znači da je kvadrat ove imovine ceni oko 9.000 evra, što je čak i za tako atraktivnu lokaciju previše.
Slična situacija je i sa robnim kućama „Beko“ u centru Beograda u Knez Mihailovoj, koja se već godinama takođe neuspešno prodaje. Za oko 3.000 kvadrata traži se 16,7 miliona evra, odnosno oko 6.000 evra po kvadratu. Tu cenu do sada niko nije hteo da plati iako se prodaja do sada oglašavala više od 20 puta. Stečajni upravnik Beogradske konfekcije (Beko) Mihajlo Koruga kaže da je u ovom slučaju osnovni problem cena.
"Na poslednjih nekoliko poziva, niko se nije javio. Problem je u tome što je likvidaciona procena vrednosti prejaka i treba imati u vidu da je urađena 2007. godine. Od tada su se mnoge stvari promenile na tržištu nekretnina i jasno je da danas više ne može čak ni na tako dobroj lokaciji da se dobije visoka cena, pa stoga ni procena od pre pet godina nije realna", kaže Koruga.
U agencijama za promet nekretnina kažu da je na tim lokacijama cena kvadrata znatno manja.
"Da je lokal do 500 metara kvadratnih, na lokaciji kakva je Knez Mihailova, cena od 6.000 evra bi mogla de se dobije. U ovom slučaju je, ipak, reč o velikoj kvadraturi. Nema više takvih kompanija koje bi to mogle da plate, čak ni po ceni od 3.000 do 4.000 evra koja je za taj deo grada realna", objašnjava Nedeljko Malinović iz Agencije za nekretnine „Legat“.
Pošto evidentno postoji problem sa prodajom preduzeća u restrukturiranju i stečaju Vlada Srbije je donela uredbu koja bi trebalo da omogući ubrzavanje tog procesa, a novine se odnose na pravila kojim je omogućena korekcija prodajne cene.
"Ako je prvo javno nadmetanje po početnoj ceni od 100 odsto procenjene tržišne vrednosti imovine proglašeno neuspešnim, odmah započinje drugo javno nadmetanje sa početnom cenom od 51 odsto procenjene tržišne vrednosti imovine. Ukoliko se ne proda po toj ceni, sledi treće po ceni od 30 odsto procenjene tržišne vrednosti imovine. Ovaj način određivanja cene trebalo bi da ubrza prodaju što je i osnovni cilj", objašnjavaju u Agenciji.
U tom slučaju bi robna kuća „Beko“ u Knez Mihailovoj ulici koja je procenjena na 16,7 miliona evra, mogla da se proda za oko pet miliona. Kvadrat bi koštao oko 2.000, umesto početnih 6.000 evra. Ali, sa ovim moraju da se saglase poverioci koji od prodaje te imovine očekuju mnogo više.