BEOGRAD - Rodna godina donosi nam izvozni kapital!
Sudeći prema početnim prinosima od pet tona po hektaru, ovogodišnja žetva pšenice biće jedna od boljih u poslednjih 10 godina. Najbolji pokazatelj toga jeste najava Ministarstva poljoprivrede da od očekivanog ukupnog prinosa pšenice od 2,3 miliona tona čak polovinu možemo da izvezemo!
Poboljšanje
Nenad Katanić, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kaže za Kurir da, ako nam vremenske prilike i dalje budu naklonjene, proizvodnja može dostići i do tri miliona tona.
- Na taj način bismo obezbedili znatno veći potencijal za izvoz pšenice u odnosu na prethodne godine. Naime, izvoz pšenice i proizvoda od pšenice ekonomske 2011/12. iznosio je 614.000 tona. Očekuje se da u 2012/13. bude izvezeno više od 840.000 tona, dok bi u predstojećoj 2013/14. izvoz mogao da iznosi 1,2-1,3 miliona tona, odnosno čak 50 odsto više - rekao je on.
S njim se slaže i Vojislav Stanković, savetnik predsednika Privredne komore Srbije za poljoprivredu, koji naglašava da bi srpska pšenica ove godine mogla da ode i na arapsko tržište. Glavne razloge za dobar rod on vidi u primeni mera visoke agrotehnike.
Dobre mere
- I u jesenjoj i u prolećnoj setvi primenjena je visoka agrotehnika. Ove godine je i žetvena površina povećana na 580.000 hektara i s nje se očekuje 2,4 miliona tona pšenice. S prenetim zalihama od prošle godine od 400.000 tona, to je 2,8 miliona tona pšenice. Domaće potrebe su 1,3 miliona tona, a za sledeću setvu potrebno je još 200.000 tona semena. Uz 300.000 tona strateških zaliha, ostaje milion tona pšenice za izvoz. S obzirom na to da je pšenica dobro rodila i u Evropi i u SAD, ne verujem da ćemo moći da izvezemo sve raspoložive količine - kaže Stanković i dodaje da će dobar rod pšenice na domaćem tržištu stabilizovati cene brašna, hleba i peciva.
Ljuti na Makedonce
Mera vlade Makedonije po kojoj za kilogram brašna iz Srbije uvoznici moraju da kupe četiri kilograma domaće pšenice, primenjuje se od 1. jula. Vlada Srbije će uvesti mere reciprociteta prema Makedoniji ukoliko ne bude rešen problem ograničenja uvoza srpskog brašna.