BEOGRAD - Poslovna asocijacija Bliski Istok - Srbija (MEBAS), koja promoviše saradnju privrednika iz Srbije i Ujedinjenih Arapskih Emirata, održala je danas u Beogradu prvu konferenciju na kojoj je upućen poziv srpskim firmama da započnu poslovanje sa bogatim arapskim svetom.
Predstavnici Privredne komore Srbije i Agencije za promociju izvoza i strana ulaganja SIEPA najavili su aktivnu podršku radu te organizacije.
Predstavnica MEBAS Sandra Abramović je izjavila da je ta organizacija osnovana u aprilu ove godine zbog velikog interesovanja privrednika u Srbiji i Emiratima.
"Iz Srbije trenutno imamo 10 članica i dve članice iz Emirata. Iz Emirata je član firma "AMMC" koja se bavi strateškim razvojem Bliskog Istoka, a drugu firmu Balkanekšn (Balkannection) su osnovali naši ljudi koji posluju na Bliskom Istoku i distribuiraju robu Jafi, Bambiju, Kondivi i Pioniru na području Abudabija i Dubaija", rekao je Abramovićeva.
Članice iz Srbije bave se najviše prehrambenim delatnostima, ali i inženjeringom i IT sektorom.
"MEBAS nudi promociju roba i usluga i pozicioniranje našim firmama na tržištu Bliskog Istoka, pronalaženje potencijalnih partnera, organizovanje poslovnih (B2B), kao i sastanaka i pozicioniranje same Srbije na Bliskom Istoku", kazala je Abramovićeva.
Sekretar Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije Milan Prostran je rekao da Srbija svakako mora da traži nove partnere kada je u pitanju izvoz poljoprivrednih proizvoda, navodeći da Srbija 51 odsto izvoza hrane realizuje u zemljama EU, oko 33 odsto u zemljama CEFTA i 16 odsto odlazi na druga tržišta, na primer u Rusiji i da bi svakako bar nekoliko procenata našeg izvoza moralo da ide za arapske zemlje.
"Mi tom tržištu možemo da ponudimo na primer pšenicu, deo kukuruza za proizvodnju stočne hrane, zatim dosta konditorskih proizvoda", naveo je Prostran.
On je rekao da Srbija ima viška kapaciteta za proizvodnju prehrambenih proizvoda, ali da su nam potrebni novi investitori i nova tržišta i to kroz više oblike saradnje, a ne samo prostu trgovinsku razmenu.
Prostran je kazao da bi Srbija mogla da nađe još partnera kao što je kompanija Aldahra iz UAE, jer ima još slobodnog poljoprivrednog zemljišta, koje bi mogli da koriste strani investitori.
Srbija ima ambicije da u narednih pet godina dostigne izvoz hrane od oko pet milijardi dolara godišnje, a koji sada iznosi 2,7 milijardi.
"Njima je potrebna hrana, a nama na primer nafta iz tih zemlja, a možemo sklopiti i neki aranžman za izvoz poljoprivrednih proizvoda u Rusiju, Belorusiju i Kazahstan, sa kojima imamo sporazume o slobodnoj trgovini", dodao je Prostran.
Predstavik MEBAS - a Ibrahim Kajat je rekao da je Srbija evropska zemlja, ali da se Evropa sada suočava sa ekonomskim problemima, zbog čega Srbija treba intenzivnije da plasira robu na druga tržišta.
Kajat je naglasio da Bliski Istok i područje severne Afrike nude ogromne poslovne mogućnosti, jer se u tom delu sveta zemlje dosta izgrađuju nakon raznih ratova i nemira u prethodnom periodu.
Na tom području, prema njegovim rečima, ima mnogo novca, s obzirom da je samo fond Abudabija namenjen investicijama vredan više od četiri hiljade milijardi dolara.
"Nudimo uspostavljanje privrednog mosta između Srbije i Bliskog Istoka, što je kapija za poslovanje za svim zemljama arapskog sveta, ali posredno i sa Indijom, Kinom, Pakistanom, Afrikom, Australijom...", dodao je Kajat.
Saradnja srpskih i arapskih firmi u usponu
Objavljeno
27.05.2013. 17:03h
→ 01.10.2017. 0:00h
Mi tržištu Emirata možemo da ponudimo na primer pšenicu, deo kukuruza za proizvodnju stočne hrane, zatim dosta konditorskih proizvoda, naveo je Milan Prostran