IZVOZ: Strancima smo prodali 8,8 milijardi domaće robe

VELIKI POSAO Kragujevački „Fijat“ istisnuo „Ju-Es stil“ s prvog mesta liste najvećih izvoznika. Strane investicije kroz stratešku privatizaciju daju rezultate

BEOGRAD - Novi izvozni gigant.
Kragujevačka fabrika „Fijat“ istisnula je „Ju-Es stil“ s prvog mesta najvećih izvoznika. Promena se dogodila prošle godine, kad su domaće firme prodale robu na stranim tržištima u vrednosti od 8,8 milijardi evra.

Mihajlo Vesović, potpredsednik Privredne komore Srbije, kaže da je najveća promena pad „Ju-Es stila“ na listi. To je, naravno, očekivano i povezano s problemima koje je imala ova firma i raskidanjem privatizacije. Ostalo je, kako kaže, očekivano, kao i pretežan izvoz u CEFTA region i Evropsku uniju.

Vidljivi rezultati

Rezultati govore da uspešne strane investicije kroz klasičnu i stratešku privatizaciju daju rezultate. Tako Naftna industrija Srbije (NIS) počinje da igra važnu ulogu u regionu.
- Strateške privatizacije, kao što su „Fijat“ i NIS, pokazale su se kao dobre i biće dugoročno isplative, sve više će se izvoziti. Loše je što među robom koju najveći izvoznici prodaju nema mnogo finalnih proizvoda i što su mnoge od ovih firmi i na spisku velikih uvoznika - ističe Vesović.

Dobro bi bilo videti, dodaje, koliko je u tim izvoznim proizvodima učestvovao uvoz, odnosno sirovine kupljene u inostranstvu. „Fijat“, NIS i valjaonice su, navodi Vesović, verovatno veliki uvoznici. Ipak, to je odraz naše privrede, i dobro je da imamo i to.

Šansa u Rusiji

U „Hemofarmu“, koji je zauzeo 4. mesto, navode da su lider na tržištu Srbije, a ujedno i dobitnik nagrade Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) kao najveći izvoznik u 2012.

Više od 60 odsto prodaje ova kompanija ostvaruje na inostranim tržištima, a njihovi proizvodi su zastupljeni u 32 zemlje sveta. Najveće izvozno tržište „Hemofarma“ je Rusija.

- Pratimo svetske farmaceutske trendove i sve naše fabrike usklađene su sa zahtevnim GMP standardima, kao preduslovom za izvoz u zemlje EU, ali i potvrdom da su proizvodi „Hemofarma“ vrhunskog kvaliteta - navode u vršačkoj fabrici. Od privatizacije 2006. do danas nemačka „Štada“ je u razvoj infrastrukture, modernizaciju i unapređenje kapaciteta proizvodnje „Hemofarma“ uložila oko 200 miliona evra.
Vesović: Strateške privatizacije, kao što su „Fijat“ i NIS, pokazale su se kao dobre i biće dugoročno isplative, sve više će izvoziti