Srbija u EU sistemu akreditacija

Prihvatanje sertifikata će omogućiti da se naši proizvodi nađu ne samo na domaćim trpezama, već i šire u regionu, Evropi i svetu

BEOGRAD - Uljučivanje Srbije u jedinstveni sistem akreditacije doprineće unapređenju domaće konkurentnost. Pored toga doprineće otklanjanju tehničkih barijera, slobodnom protoku roba i bezbednosti i kvaliteta proizvoda na tržištu, istaknuto je na seminaru za akreditovana tela za ocenjivanje usaglašenosti.

Naime, Akreditaciono telo Srbije (ATS) je prošle godine potpisalo dva značajna međunarodna sporazuma - sa Međunarodnom organizacijom za akreditaciju laboratorija, ILAC (ILAC MRA sporazum) i Međunarodnim akreditacionim forumom, IAF (IAF MLA sporazum).

Na ovaj način ATS je ostvario veoma važno međunarodno priznanje svoje kompetentnosti, a samim tim posledično i potvrdio kompetentnost akreditovanih tela za ocenjivanje usaglašenosti u Republici Srbiji.

Potpredsednik Privredne komore Srbije Vidosava Džagić rekla je da je prioritet iz ugla poslovne zajednice potpisivanje MLA sporazuma koji će omogućiti da proizvodi i usluge koji se proizvode i isporučuju na tržište ne moraju više da budu ispitivani, kontrolisani i sertifikovani u svakoj zemlji gde se oni prodaju.

Takođe, smanjiće se troškovi sertifikacije, rizik od odbijanja proizvoda, skratiti vreme isporuke i otkloniti faktor netransparentnosti testiranja naših proizvoda, dodala je Džagić.

"Potpisivanje MLA sporazuma za industrijske izvoznike s jedne strane možemo da uporedimo sa viznom liberalizacijom, jer ovo je sporazum koji se dobija potvrda da je naš sistem akreditacije ustanovljen u Srbiji ekvivalentan sa sistemima koji se primenjuju u zemljama članicama EU i šire", naglasila je Džagić.

Druga korist za sva akreditovana tela je ta što dobijaju mogućnost proširenja na nova tržista i pružanje usluga van granica naše zemlje, ukazala je Džagić.

Ona je podvukla da su potpisani sporazumi važni i za potrošače, jer ćemo dobiti veću sigurnost u kvalitet i bezbednost proizvoda i usluga koje poseduju sertifikat domaćih akreditovanih laboratorija, a što će sve na kraju doprineti našem privrednom razvoju.

Izazov u budućnosti ostaje dalja harmonizacija tehničke regulative, naročito u oblasti građevinskih materijala, kao i dalji razvoj infrastrukture kvaliteta u cilju podizanja kapaciteta nacionalnih investicija, kazala je Džagić.

Pomoćnik ministra finansija i privrede Jelena Popović rekla je da je 2012. bila godina akreditacije kada je reč o infrastrukturi kvaliteta, zato što je tada ATS potpisivanjem sporazuma napravilo veliki iskorak ka evropskim integracijama i svetu.

Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Dejan Krnjaić kazao je da je poljoprivreda pored energetike, glavni prioritet vlade i podsetio da se za razvoj agrara izdvajaju značajna sredstva koja će od sledeće godine iznositi najmanje pet odsto republičkog budžeta.

On je istakao da će akreditacija, odnosno prihvatanje sertifikata omogućiti da se naši proizvodi nađu ne samo na domaćim trpezama, već i šire u regionu, Evropi i svetu.