Srbija u minusu 6,26 milijardi dolara

Najveći suficit ostvaren sa CG, BiH i Makedonijom, a deficit sa Kinom, Rusijom i Nemačkom

BEOGRAD - Spoljnotrgovinski deficit Srbije u prvih deset meseci ove godine bio je 6,26 milijardi dolara, što je 1,2 odsto manje nego u istom periodu lane, saopštio je danas Republički zavod za statistiku.

Izvezeno je robe u vrednosti od 9,29 milijardi dolara, što čini smanjenje od 5,6 odsto u poređenju sa istim periodom lane, a uvezeno za 15,56 milijardi dolara, što je manje za 3,9 odsto.

Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 59,7 odsto i manja je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 60,8 odsto.

U izvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri, pojedinačno, bile su Nemačka, Italija, Bosna i Hercegovina, Rumunija i Ruska federacija.

U uvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri, pojedinačno, bile su Nemačka, Ruska federacija, Italija, Kina i Mađarska.

Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima imamo potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije čine više od polovine ukupne razmene.

Drugi po važnosti partner Srbije su zemlje CEFTA sporazuma, sa kojima imamo suficit u razmeni od 1,12 milijardi dolara, a koji je rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda, kao i izvoza gvožđa i čelika.

Posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmeni ostvaren je sa bivšim jugoslovenskim republikama - Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom i Makedonijom. Od ostalih zemalja, ističe se i suficit sa Rumunijom i Slovačkom.

Najveći deficit javlja se u trgovini sa Kinom, kao i sa Ruskom Federacijom. Sledi deficit sa Nemačkom, Italijom i Mađarskom.

Prema odsecima Standardne međunarodne trgovinske klasifikacije u izvozu najveće učešće imaju žitarice i proizvodi od njih - 718 miliona dolara, električne mašine i aparati - 686 miliona, obojeni metali - 569 miliona, povrće i voće - 453 miliona i proizvodi od metala, nigde nepomenuti - 424 miliona.

Prvih pet odseka sa najvećim učešćem u uvozu su: nafta i naftni derivati - 1,43 milijarde dolara, prirodni gas - 902 miliona, drumska vozila - 855 miliona, električne mašine i aparati - 681 milion i medicinski i farmaceutski proizvodi - 580 miliona.

Odsek nerazvrstana roba, u koji se sada uključuje i roba na carinskom skladištu, ima učešće u ukupnom uvozu 7,3 odsto.