BEOGRAD - Suficit u trgovini poljoprivredno-prehrambenih proizvoda Srbije sa svetom za devet meseci iznosio je 1,03 milijarde dolara, što je za 8,3 odsto više nego u istom periodu lane, objavila je Privredna komora Srbije (PKS).
Iz Srbije je u svet za prvih devet meseci izvezeno hrane u vrednosti od 2,04 milijarde dolara, što je rast u odnosu na prethodnu godinu od 4,6 odsto. Taj izvoz hrane u ukupnom izvozu Srbije učestvuje čak sa 24,9 odsto. Praktično, svaki četvrti dolar koji je stigao u zemlju, doneli su poljoprivredno prehrambeni proizvodi.
Istovremeno u Srbiju je uvezeno ovih proizvoda za milijardu dolara, što je za jedan odsto više od ostvarenog u istom vremenu prošle godine. Uvoz hrane je u ukupnom uvozu zemlje učestvovao sa 7,3 odsto.
Najvažniji proizvodi agrarnog porekla u izvozu, prema rečima eksperta PKS Vojislava Stankovića, bili su žuti kukuruz u vrednosti od 448 miliona dolara, rafinisani šećer od šećerne repe je prodat za 101,3 miliona dolara, a zamrznuta malina je pronašla kupce u svetu za 99,8 miliona dolara.
Stanković je dodao da ove proizvode prati i izvoz jestivog ulja od suncokreta koji je izvezen u vrednosti od 75,1 miliona dolara, pivo od slada u bocama od jedan litar je izvezeno za 58,2 miliona dolara, a ostala bezalkoholna pića za 46,8 miliona dolara.
Na svetsko tržište smo izvezli i sirovo sojino ulje u vrednosti od 44,9 miliona dolara, slatke biskvite i vafle za 37,9 miliona dolara. Posmatrano po odsecima, u izvozu dominiraju robne grupe: žita i proizvodi na bazi žita u vrednosti od 653,5 miliona dolara, sa učešćem u robnom izvozu od osam odsto i voće i povrće, sa ostvarenim izvozom u vrednosti od 401 miliona dolara i sa učešćem u ukupnom robnom izvozu sa 4,9 odsto.
Na uvoznoj strani, među agrarnim proizvodima, dominira tradicionalno grupa "nekonkurentnih proizvoda'', koji se ne gaje u Srbiji, a to su sirova kafa u vrednosti od 76,8 miliona dolara, banane u vrednosti od 25,9 miliona dolara i slatke pomorandže u vrednosti od 15,4 miliona dolara.Od ostalih proizvoda zastupljenih u uvozu, treba istaći cigarete koje sadrže duvan u vrednosti od 36,6 miliona dolara i duvan u vrednosti od 32,8 miliona dolara.
Po uvozu najzastupljeniji su voće i povrće sa vrednošću uvoza od 197,8 miliona dolara (učešće u ukupnom uvozu zemlje je 1,4 odsto) i kafa, čaj, kakao i začini u vrednosti od 154,1 miliona dolara sa učešćem u ukupnom uvozu od 1,1 odsto.
"Nastavak dosadašnjeg trenda u spoljnotrgovinskoj razmeni agrarnim proizvodima trebalo bi na kraju 2012. godine da doprinese izvozu od 2,7 do 2,8 milijardi dolara, uvozu od 1,3 do 1,4 milijarde dolara i suficitu od 1,3 do 1,4 milijarde dolara'', kazao je Stanković.