Tabakovićeva mora da uspori jačanje dinara!

Na stabilizaciju deviznog kursa uticali restriktivna monetarna politika i davanje subvencionisanih kredita privredi, zatim mere o obaveznoj rezervi banaka, praćenje novčanih tokova i doziranje likvidnosti

BEOGRAD - Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da centralna banka neće dozvoliti velike fluktuacije deviznog kursa i da neće biti oštrih pomeranja vrednosti dinara.

Tabakovićeva je istakla, na predstavljanju "Bele knjige" Saveta stranih investitora, da su u prethodnom periodu na stabilizaciju deviznog kursa uticali restriktivna monetarna politika i davanje subvencionisanih kredita privredi, zatim mere o obaveznoj rezervi banaka, praćenje novčanih tokova i doziranje likvidnosti.

Svi koji pokušavaju da nađu pukotinu u saradnji unutar tima NBS i naprave "šum" između centralne banke i Vlade Srbije troše energiju uludo, rekla je Tabakovićeva i dodala da NBS temeljno analizira novčane tokove da bi se sagledala realna potreba za likvidnošću na tržištu i da ne bi bilo prostora da se višak likvidnosti kreira za špekulativne potrebe.

Ističući da je svesna da su banke profitne organizacije, ona je ocenila da je vreme da se svi okrenemo finansiranju realne proizvodnje, jer jedino to garantuje održiv razvoj.

Centralna banka je, kako je istakla, u avgustu poslednji put prodala devize da bi uticala na devizni kurs, a juče je kupila devize da bi sprečila preveliko dnevno jačanje dinara, što će, verovatno, i danas uraditi i tako ojačati devizne rezerve.

Tabakovićeva je ocenila da su "nedopustivi komentari" da postoje dojave iz NBS koliki će kurs biti narednog dana i da "svi koji pokušavaju da nađu pukotinu u saradnji unutar tima NBS ili šum između Vlade i NBS troše energiju uzalud".

Inflacija u Srbiji će ove godine, kako je rekla, biti oko 12 odsto, a NBS očekuje da će se sredinom 2013. vratiti u projektovane okvire.
Tada će privrednici, po njenim rečima, moći da lakše planiraju svoje poslovanje.

"Postoje generatori inflacije na koje NBS ne može da utiče, a to je robno kreditiranje, iznuđeno plaćanje i finansijska nedisciplina, odnosno postojanje monopola i kartela i dugih rokova plaćanja", istakla je guvernerka NBS.