Ranija istraživanja su pokazala da takvih jedinica u BiH ima oko 60.000, ali danas je taj broj sigurno veći.
Porez na prazne stanove je tema o kojoj se već neko vreme priča u Bosni i Hercegovini.
Prvi koji bi to mogao da uvede je Kanton Sarajevo (KS), čija je Vlada, potvrdio je za Forbs BiH premijer Nihad Uk, angažovala spoljne stručnjake zajedno s partnerima iz UNDP-a da se, kako je pojasnio, pozabave ovim pitanjem kako bi konačno ponudili zakonsko rešenje koje bi imalo višestruku korist za zajednicu.
Povećanje ponude
- Procenili smo da je veliki broj nekretnina u KS prazan, da imamo balon cena koje nisu realne i cilj nam je da uredimo tržište u tom segmentu, 'otkočimo' te nekretnine, malo im spustimo cene, ali i motivišemo i angažujemo vlasnike stanova i poslovnih prostora da ih kroz najam stave u promet. Veći broj stanova i poslovnih prostora na tržištu doveo bi do pada cena najma, a možda i podstakao građane KS-a i sve druge investitore da kupuju nekretnine u Sarajevu - kaže Uk.
Ne postoje precizni podaci o tome koliko trenutno ima praznih nekretnina u BiH i njenom glavnom gradu. Ranija istraživanja su pokazala da takvih jedinica u zemlji ima oko 60.000, no danas je njihov broj sigurno veći.
- Mi danas nemamo centralizovani popis stanovništva, to rade opštine i svaka to radi po svojoj metodologiji. Bonitet ove vrste regulacije je i konačan popis stanova i poslovnih prostora na jednom mestu. Prihodi od poreza su treća ili četvrta stvar koju želimo da postignemo ovim porezom - kaže Uk i dodaje:
- Taj se porez neće primenjivati na stambene nekretnine, nego na dodatne nekretnine gde ljudi imaju tri, četiri, pet, deset stanova i poslovne prostore koji nisu u prometu - kaže.
Podsticanje tržišta
Dijana Savala iz agencije za nekretnine Artemida iz Banja Luke kaže za Forbs BiH da je jako važno rešavati problem praznih stambenih jedinica u BiH na efikasan i održiv način.
- Uvođenjem poreza na neiskorišćene stambene zgrade trebalo bi da podstakne njihov najam ili prodaju, čime bi se smanjio broj praznih zgrada na tržištu, kao i pritisak na cene nekretnina, stvorile stimulativne mere za vlasnike nekretnina koji svoje nekretnine daju u najam, kao što su poreskne olakšice ili čak subvencije za stambene jedinice, smanjenje troškova njihovog održavanja i povećanje njihove tržišne vrednosti i atraktivnosti, zatim regulisanje ulaganja u nekretnine, postavljanje ograničenja ili posebnih uslova za investitore kako bi se sprečile špekulativne kupovine i gradnja nekretnine bez stvarne potrebe na tržištu - kaže Savala.
biznis.kurir.rs/Poslovni dnevnik
Bonus video: