Cene mlečnih proizvoda padaju na najvažnijoj međunarodnoj berzi mleka, Global Dairy Trade (GDT) na Novom Zelandu.
Prvo su sredinom juna pojeftinili za blagih 0,5 odsto, a onda je početkom jula indeks pao još 6,9 odsto. To je najveći pad od avgusta prošle godine. Indeks cena na GDT sada iznosi prosečnih 3.782 američka dolara/t (3.496 evra/t, op.ur.), piše Agrarheute.
Najveći uticaj ima pad cena maslaca za 10,2 odsto na prosečnih 6.546 USD/t (6.051 €/t). Trend prati i bezvodna mlečna mast (maslac), čedar i razna mleka u prahu.
Nema potražnje iz Kine?
Uzlazni trend cena mleka lagano je usporio u drugom kvartalu 2024, naveo je Rabobank u svom globalnom izveštaju u maju. Tada su predvideli da će oporavak biti spor, a što potvrđuje situacija na tržištu.
Veliku ulogu u svemu igra Kina koja širi sopstvenu proizvodnju mleka kako bi bila nezavisna od uvoza, a čime se smanjuje potražnja na svetskom tržištu.
Poslednja najveća kupovina na GDT došla je iz jugoistočne Azije i Okeanije, a ne Kine. Ta je država, inače, sa Novog Zelanda uvozila mnogo mlečnih proizvoda, posebno mleka u prahu. To znači da na Novom Zelandu ostaje višak ponude i dolazi do veće konkurencije sa EU i SAD. Kako proizvodnja ne bi usporila, potrebno je da potražnja dođe iz nekog drugog dela sveta.
NZ smanjuje proizvodnju
Prema američkom Ministarstvu poljoprivrede (USDA), Novi Zeland ne samo da je nedavno snizio prognozu cene mleka, nego je ono u aprilu manje proizvedeno, za 6,2 odsto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Analitičari smatraju kako se ta zemlja prilagođava novim uslovima.
Trenutni podaci o klanju pokazuju da Novi Zeland smanjuje ovu proizvodnju. Naime, u aprilu su zaklali više muznih krava nego u istom mesecu u poslednjih šest godina. U odnosu na isti mesec prošle godine bilo je 33,5 odsto više klanja.
BiznisKurir/Agroklub