Nemačko-srpska privredna komora je u januaru 2024. godine organizovala prvi low carbon okrugli sto pod nazivom '(Un)ready for the green future' tokom kojeg je sprovedeno merenje karbonskog otiska, u cilju unapređenja praksi koje smanjuju ekološki otisak, a samim tim i negativni uticaj na životnu sredinu.
Industrija događa se razvija velikom brzinom. U 2019. godini, više od 1,6 milijardi učesnika iz preko 180 zemalja sveta je učestvovalo na poslovnim događajima. Ovi događaji globalno generišu potrošnju od 2,8 biliona dolara i otvaraju 27,5 miliona radnih mesta, a prognozira se da će broj međunarodnih događaja na globalnom nivou udvostručiti na svakih deset godina.
Danas se ne raspravlja samo o finansijskom uticaju industrije događaja izraženom u dolarima i ciframa, već i o njenom ugljeničnom otisku. Činjenica je da je ugljen dioksid najveći pokretač globalnih klimatskih promena. Istraživanja pokazuju da je industrija događaja odgovorna za 10% globalne CO2 emisije, što je ekvivalent godišnjoj emisiji Sjedinjenih Američkih Država.
Prema najnovijim statistikama, svaki učesnik na jednom događaju dnevno generiše 200 kg CO2. Ova emisija može narasti i do 1000 kg CO2 ukoliko učesnikov dolazak na događaj podrazumeva putovanje, naročito avionom. Za one koji nisu detaljno upoznati sa ovom temom, evo šta to znači u praksi:
- Učesnik sa niskim uticajem (200 kg CO2) može postići CO2 neutralnost sadnjom 3.3 sadnice drveća koje će se gajiti tokom 10 godina.
- Učesnik sa visokim uticajem (1000 kg CO2) može postići CO2 neutralnost sadnjom 16.5 sadnica drveća koje će se gajiti tokom 10 godina.
Imajući u vidu sve navedene činjenice, kao i uticaj koji Komora i njenih 440 članova imaju na planetu, kao i težnju ka zelenoj budućnosti, Nemačko-srpska privredna komora je odlučila da jedna od njenih strateških tema bude održivi razvoj i zelena ekonomija. S obzirom na to da Komora godišnje organizuje oko 30 događaja koje posećuje preko 2000 učesnika, bilo je neophodno započeti organizaciju održivijih događaja kao i delovanjem proaktivno u pogledu zaštite okoline.
Prema Izveštaju o karbonskom otisku prvog low carbon okruglog stola '(Un)ready for the green future' čiji je autor kompanija DEKRA, ukupne emisije gasova s efektom staklene bašte iznosile su 1,8 tona ekvivalenta CO2. Ovaj iznos uključuje emisije nastale potrošnjom energije u zgradama, prevozom učesnika, hotelskim smeštajem i drugim indirektnim aktivnostima. Najveći deo ovih emisija, čak 91,2%, obuhvata prevoz učesnika, hotelski smeštaj i druge aktivnosti u vezi sa događajem. Emisije su obračunate u skladu sa Protokolom o gasovima s efektom staklene bašte. Korišćeni su podaci koje je dostavila Nemačko-srpska privredna komora, kao i priznati statistički podaci iz sekundarnih izvora. Emisije su razvrstane u tri obima kako bi se omogućila detaljna analiza izvora emisija i identifikacija mogućnosti za smanjenje.
U cilju neutralisanja emisije CO2 nastale tokom okruglog stola, Nemačko-srpska privredna komora će sprovesti akciju sadnje drveća. Na ovaj način, stvoriće se pozitivan uticaj na životnu sredinu i osigurati da okrugli sto '(Un)ready for the green future' postane 'zero carbon', dok se prirodi vraća sve ono što joj je tokom realizacije ovog događaja oduzeto.
Celokupan izvešaj o karbonskom otisku događaja možete preuzeti na sledećem linku.
Partneri projekta '(Un)ready for the green future' su kompanije DEKRA, E-Reciklaža, fischer Automotive Systems KD Jagodina, Green Energy 360, Hyatt Regency Belgrade, M&M Militzer & Münch Transport&Logistics d.o.o., Milšped Group, MT-KOMEX, MTU Maintenance Serbia, ProCredit Bank Serbia, Siemens Serbia, Slovenia and Croatia, Star Import d.o.o., Telekom Srbija, VF Holding.
biznis.kurir.rs