Fibroadenom je čvrst, bezbolan, nekancerogeni (benigni) tumor dojke i obično ne povećava rizik od raka dojke. Fibroadenom se najčešće javlja između 15 i 35 godina, ali može se pojaviti u bilo kom uzrastu kod svake žene koja ima menstruaciju.
Termin fibroadenom kombinuje reči „fibroma“, što znači tumor koji se sastoji od fibroznog tkiva, i „adenoma“, tumor tkiva žlezde.
Vremenom, fibroadenom se može povećati, smanjiti pa čak i nestati. Prosečan fibroadenom je od veličine do 2,5 centimetra u prečniku, navodi se na portalu Breastcancer.org.
Fibroadenom u većini slučajeva raste sporo. Prosečna veličina je oko 2,5 centimetra, a vremenom može postati veći. Može biti osetljiv ili izazvati bol nekoliko dana pre menstruacije. Veliki fibroadenom može da boli kada ga dodirnete, ali najčešće ova vrsta kvržice ne izaziva bol. Fibroadenomi mogu postati veći tokom trudnoće, a tokom menopauze mogu se smanjiti. Mogu se pojaviti u jednoj ili obe dojke. Takođe, možete imati jedan fibroadenom ili više njih.
Vrste fibroadenoma
Fibroadenomi se mogu kategorisati po veličini i rastu. Razlikuju se četiri tipa:
- Jednostavni fibroadenomi su najčešći tip. Oni imaju tendenciju da budu manji i ćelije izgledaju isto u celom tkivu.
- Kompleksni fibroadenomi su češći kod žena starijih od 35 godina. Oni imaju tendenciju da budu veći i mogu imati kalcifikacije ili ciste u sebi.
- Gigantski fibroadenomi su veći od 5 centimetara.
- Juvenilni fibroadenomi su retki i razvijaju se kod dece i tinejdžera između 10 i 18 godina.
Ako imate fibroadenom, vaš lekar posavetovaće vas da pazite na promene u njegovoj veličini ili osećaju. Nekada može biti potrebna i biopsija kako biste proverili kvržicu, a nekada je potrebno i njeno uklanjanje hiruškim putem. U većini slučajeva fibroadenomima nije potrebno dalje lečenje, navode stručnjaci sa klinike Mejo.
Priredila: Olivera Marković
(izvor: breastcancer.org/Mayoclinic.org/Zdravlje.kurir.rs)